To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #105,913 - 4/1/25 5:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,862 |
| User: | SEARER |
| Brand: | Corsair MP600 Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Corsair MP600MINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Searer |
| Test #83,763 - 4/4/24 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 43,849 |
| User: | krys |
| Brand: | Corsair MP600 Core Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600COREMINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair MP600 Core Mini on Pi 5 using S2Pi NVMe Hat |
| Test #101,407 - 1/8/25 5:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,848 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ronpi5 |
| Test #123,849 - 6/25/25 6:12 am | |
|---|---|
| Score: | 43,838 |
| User: | c9 |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | D10 |
| Test #93,730 - 8/30/24 4:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,835 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P310 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P310SSD2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | First pi5 storage benchmark |
| Test #91,912 - 7/29/24 10:16 am | |
|---|---|
| Score: | 43,831 |
| User: | Ferretig |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS1T02NVMeTOSHIBA1024GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | kyocera 1TB with raspberry pi Hat+ |
| Test #102,860 - 1/31/25 10:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,823 |
| User: | cabrio |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC511HFM256GDJTNI-82A0A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi 5 on Raspberry Pi M.2 Hat and Hynix M.2 SSD 256GB |
| Test #90,511 - 7/5/24 5:20 am | |
|---|---|
| Score: | 43,822 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 556677 |
| Test #97,516 - 11/5/24 3:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,808 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 7600p Pro SSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKF256G8L |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | test |
| Test #98,057 - 11/13/24 3:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,807 |
| User: | codebuk |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #105,634 - 3/24/25 9:17 am | |
|---|---|
| Score: | 43,807 |
| User: | rob |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT4000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 4TB NVME |
| Test #95,346 - 9/29/24 5:42 am | |
|---|---|
| Score: | 43,804 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SKC3000S1024G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #124,348 - 7/6/25 2:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,801 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #98,708 - 11/24/24 4:05 am | |
|---|---|
| Score: | 43,796 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SKC3000S1024G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | disk1 |
| Test #85,055 - 4/16/24 1:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,789 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX6000 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX6000LNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | adata |
| Test #90,311 - 7/1/24 5:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,786 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600MINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair MP600 Mini |
| Test #104,468 - 2/27/25 3:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,786 |
| User: | Yurchuk Viktor |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV3S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | raspberri pi5 disable gen3 argon v3 |
| Test #106,361 - 4/13/25 2:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,780 |
| User: | CodingAllNight |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia BG5 256GB on Orange Pi 5 Plus |
| Test #91,398 - 7/22/24 6:18 am | |
|---|---|
| Score: | 43,763 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX6000 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX6000PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #105,387 - 3/18/25 8:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,741 |
| User: | AWG4321 |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 SSD on Pi 5 using Argon Neo 5 NVMe Case |