To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #80,921 - 3/4/24 8:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,723 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | a |
| Test #96,382 - 10/17/24 7:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,717 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial p310 2280 nvme pi5 |
| Test #97,312 - 11/2/24 9:30 am | |
|---|---|
| Score: | 43,704 |
| User: | Loki |
| Brand: | Crucial P5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P5SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P5 RPi 5 _Gen3 |
| Test #90,860 - 7/12/24 5:41 am | |
|---|---|
| Score: | 43,699 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-2130-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent Rocket 256GB on Pi5 (on official M.2 HAT+) |
| Test #82,849 - 3/27/24 8:54 am | |
|---|---|
| Score: | 43,696 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent Rocket4.0500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,207 - 2/3/26 4:34 am | |
|---|---|
| Score: | 43,689 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #89,086 - 6/11/24 6:56 am | |
|---|---|
| Score: | 43,686 |
| User: | jeffmer |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-2130-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent Rocket 2230 NVMe 236GB NVMe SSD on Pi 5 using RP M2 hat |
| Test #101,953 - 1/16/25 7:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,662 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus NVME SSD on Pi 5 |
| Test #84,818 - 4/13/24 4:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,644 |
| User: | werwolf.by |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TEAMGROUP MP33 512GB on Raspberry PI 5 using 52PI M.2 NVME SSD Adapter (N04 for RPI5) and dtparam=pciex1_gen=3 |
| Test #92,236 - 8/4/24 4:33 am | |
|---|---|
| Score: | 43,633 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #100,383 - 12/23/24 3:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,624 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus NVMe SSD with 52Pi NVMe POE+ Hat on Raspberry Pi 5 |
| Test #106,122 - 4/7/25 8:18 am | |
|---|---|
| Score: | 43,624 |
| User: | Home |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #98,852 - 11/25/24 9:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,620 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston 500g |
| Test #97,766 - 11/9/24 9:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | BC511 NVMe SK hynix 256GB |
| Test #131,019 - 1/28/26 5:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | WDC WDBLACKSN770250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | GT_OPi5Plus_256SSD |
| Test #81,899 - 3/19/24 1:32 am | |
|---|---|
| Score: | 43,597 |
| User: | Crucial P3 1Topgrst |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,072 - 3/4/26 9:55 am | |
|---|---|
| Score: | 43,593 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | gen3 |
| Test #99,500 - 12/7/24 12:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,592 |
| User: | me |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | me |
| Test #105,632 - 3/24/25 8:52 am | |
|---|---|
| Score: | 43,556 |
| User: | 123 |
| Brand: | Toshiba BG3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KBG30ZMV256GKIOXIA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 123 |
| Test #82,371 - 3/23/24 7:44 am | |
|---|---|
| Score: | 43,542 |
| User: | R-man |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SKhynix 256G BC511 NVMe(repurposed,from Amazon) 52pi #NO5 adapter board (top mount) on a Pi-5... |