To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #87,317 - 5/11/24 9:24 am | |
|---|---|
| Score: | 43,293 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #91,643 - 7/25/24 7:47 am | |
|---|---|
| Score: | 43,292 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZAL4256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,315 - 5/11/24 8:29 am | |
|---|---|
| Score: | 43,283 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron Makerdisk |
| Test #105,717 - 3/26/25 8:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,277 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM512GDHTNI-87A0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Unknown 512GB NVME on Pimoroni |
| Test #101,792 - 1/13/25 8:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,262 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Core Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600COREMINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | unknown |
| Test #98,143 - 11/14/24 9:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,259 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #85,650 - 4/22/24 7:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,254 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 950 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD950PRO256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | gen3 |
| Test #91,409 - 7/22/24 9:40 am | |
|---|---|
| Score: | 43,248 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600MINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair MP600 Mini 1TB on Raspberry M.2 Hat+ on Raspberry Pi 5 with pcie 3.0 |
| Test #76,935 - 1/4/24 5:40 am | |
|---|---|
| Score: | 43,231 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Integral NVMe on Pimoroni NVMe Base B2 |
| Test #90,765 - 7/10/24 2:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,230 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV2 |
| Test #127,407 - 10/3/25 6:26 am | |
|---|---|
| Score: | 43,230 |
| User: | Max |
| Brand: | Micron 2300 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron MTFDHBA512TDV |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #80,214 - 2/26/24 10:01 am | |
|---|---|
| Score: | 43,225 |
| User: | IDYLL |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent Rocket4.0500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RAM clock 2600 |
| Test #127,079 - 9/22/25 10:12 am | |
|---|---|
| Score: | 43,223 |
| User: | bolero |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite Rev 1.0 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | bolero |
| Test #105,534 - 3/22/25 5:25 am | |
|---|---|
| Score: | 43,221 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV3S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sdfs |
| Test #99,244 - 12/3/24 2:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,217 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus SSD on a Pi 5 using NVMe Base |
| Test #89,946 - 6/25/24 6:10 am | |
|---|---|
| Score: | 43,215 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #97,672 - 11/8/24 7:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,211 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 NVMe SSD |
| Test #79,283 - 2/10/24 10:03 am | |
|---|---|
| Score: | 43,207 |
| User: | JackTheFlap |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-2130-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Saberent Rocket NVMe 4.0 M.2 2230 SSD on Pi 5 using Pineberry Pi HatDrive! Top & dtparam=pciex1_gen=3 |
| Test #100,190 - 12/19/24 8:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,205 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P310 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P310SSD2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial 2230 2TB |
| Test #125,334 - 7/31/25 1:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,193 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte AORUS M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Gigabyte GP-ASM2NE6100TTTD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |