To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #126,880 - 9/16/25 7:53 am | |
|---|---|
| Score: | 43,184 |
| User: | zorakitest |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #80,087 - 2/23/24 6:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,179 |
| User: | IDYLL |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent Rocket4.0500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | with pci 3 |
| Test #83,380 - 3/31/24 2:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,174 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | x |
| Test #106,655 - 4/21/25 10:57 am | |
|---|---|
| Score: | 43,171 |
| User: | rh |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | hsvr10 |
| Test #77,354 - 1/11/24 7:20 am | |
|---|---|
| Score: | 43,165 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Team MP33 on Pimoroni NVMe Base B2 |
| Test #131,294 - 2/6/26 8:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,155 |
| User: | tmt |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Micron MTFDKBA256TFK-1BC15ABFA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi5 |
| Test #90,722 - 7/9/24 12:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,146 |
| User: | PR |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS512GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PR_NVME3 |
| Test #87,895 - 5/26/24 5:43 am | |
|---|---|
| Score: | 43,133 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspbery Pi M.2 HAT+ dtparam=pciex1_gen=3 |
| Test #81,669 - 3/16/24 2:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,131 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro |
| Test #102,385 - 1/24/25 10:30 am | |
|---|---|
| Score: | 43,129 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPi5 neo5 kingston ssd |
| Test #94,841 - 9/19/24 6:32 am | |
|---|---|
| Score: | 43,123 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT4000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,664 - 8/29/24 6:19 am | |
|---|---|
| Score: | 43,117 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2300 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2300MTFDHBA2T0TDV |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PhucServer_PCIe3 |
| Test #92,189 - 8/3/24 6:12 am | |
|---|---|
| Score: | 43,100 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | MakerDisk |
| Test #86,152 - 4/28/24 12:35 am | |
|---|---|
| Score: | 43,088 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS512GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TS512GMTE400S with X1003 on Pi5_nvme_gen3 |
| Test #83,946 - 4/5/24 6:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,087 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT4000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial4TB |
| Test #79,136 - 2/7/24 4:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,085 |
| User: | caiodelgadonew |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pimoroni NVME base on Pi 5 with Crucial P3 at PCIe Gen 3 |
| Test #79,250 - 2/9/24 4:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western digital black m.2 on pi5 with pimoronii base |
| Test #93,385 - 8/24/24 9:46 am | |
|---|---|
| Score: | 43,067 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-128G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue SN520 2242 on Geekworm M300 on RPi5 set to PCIe gen3 |
| Test #91,490 - 7/23/24 5:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,065 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria Plus G3 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAPLUSG3SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #130,663 - 1/19/26 2:16 am | |
|---|---|
| Score: | 43,059 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Fanxiang S500Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 |