To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #131,650 - 2/19/26 5:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,056 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #89,616 - 6/19/24 3:37 am | |
|---|---|
| Score: | 43,052 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KINGSTON NV2 500GB |
| Test #89,663 - 6/19/24 6:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,043 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test 4 |
| Test #83,381 - 3/31/24 2:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,036 |
| User: | smashah |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #91,193 - 7/18/24 6:55 am | |
|---|---|
| Score: | 43,035 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #75,689 - 12/10/23 6:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,030 |
| User: | pineberrypi |
| Brand: | Kioxia Exceria NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KIOXIA-EXCERIASSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia EXCERIA NVMe SSD on Pineberry Pi HatDrive! Bottom |
| Test #92,790 - 8/13/24 9:49 am | |
|---|---|
| Score: | 43,016 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi5 |
| Test #91,994 - 7/30/24 11:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,010 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 Pro |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung EVO Pro 512GB on OrangePI 5+ 32GB |
| Test #130,267 - 1/8/26 2:00 am | |
|---|---|
| Score: | 43,006 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #100,254 - 12/20/24 6:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,999 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN600 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN600Pro512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Encido 512G |
| Test #83,182 - 3/29/24 7:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,988 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial p3 on pi 5 using suptronics X1002 |
| Test #130,118 - 1/3/26 12:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,982 |
| User: | Mark |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Phison PS5021-E21 NVMe on Pi 5 using Pimoroni PIM699 M.2 PCIe base |
| Test #103,379 - 2/8/25 11:37 am | |
|---|---|
| Score: | 42,980 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | KingSpec NE-5122280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | cytron maker |
| Test #130,138 - 1/4/26 5:51 am | |
|---|---|
| Score: | 42,979 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | adata legend 710 256gb (gen3) |
| Test #103,995 - 2/19/25 6:18 am | |
|---|---|
| Score: | 42,937 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot nvme Pi5 Hat pciex gen3 |
| Test #75,897 - 12/15/23 9:42 am | |
|---|---|
| Score: | 42,928 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS10301TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PNY CS1030 on Pimoroni NVMe Base P0 |
| Test #101,107 - 1/3/25 4:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,913 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #90,272 - 6/30/24 9:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,911 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-2130-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sabrent rocket m.2 2230 1TB |
| Test #88,630 - 6/4/24 10:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,910 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | M2 gen3 |
| Test #84,202 - 4/8/24 1:10 am | |
|---|---|
| Score: | 42,899 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung model: SSD 970 EVO Plus 250GB |