To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #83,647 - 4/3/24 6:33 am | |
|---|---|
| Score: | 42,398 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force MP510 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair ForceMP510 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #130,526 - 1/15/26 11:44 am | |
|---|---|
| Score: | 42,391 |
| User: | N8Dogg |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | dtparam=pciex1_gen=3 |
| Test #83,951 - 4/5/24 7:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,367 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent Rocket4.0500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Drive 1 |
| Test #78,965 - 2/4/24 5:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,362 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung Evo 980 on RPi (PCIe gen 3) |
| Test #132,476 - 3/18/26 10:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,356 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM951 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung PM951NVMeSAMSUNG256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5, Samsung PM951 256Gb on Pimoroni Nvme Base |
| Test #132,652 - 3/31/26 7:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,352 |
| User: | regisribeiro |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Goldenfir PCI NVME on MCUZone HAT RPi 5 |
| Test #91,845 - 7/28/24 2:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,331 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | stc1 |
| Test #91,234 - 7/19/24 3:14 am | |
|---|---|
| Score: | 42,330 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #97,783 - 11/10/24 6:04 am | |
|---|---|
| Score: | 42,324 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston HyperX Fury RGB |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SFYRS500G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | disk1 |
| Test #130,798 - 1/22/26 7:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,307 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | xxx |
| Test #84,383 - 4/9/24 7:22 am | |
|---|---|
| Score: | 42,307 |
| User: | tomybyte |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | tomybyte |
| Test #123,083 - 5/31/25 7:50 am | |
|---|---|
| Score: | 42,303 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV3S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston model: SNV3S500G |
| Test #128,142 - 10/25/25 12:32 am | |
|---|---|
| Score: | 42,303 |
| User: | tuermchenbauer |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 test trixie release |
| Test #102,847 - 1/31/25 3:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,302 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,512 - 4/10/24 1:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,296 |
| User: | anuleef |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC511HFM512GDJTNI-82A0A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #91,119 - 7/17/24 5:23 am | |
|---|---|
| Score: | 42,287 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | f |
| Test #90,810 - 7/11/24 9:02 am | |
|---|---|
| Score: | 42,286 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston ssd |
| Test #91,019 - 7/15/24 3:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,281 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #89,328 - 6/14/24 3:04 am | |
|---|---|
| Score: | 42,281 |
| User: | l00ter68 |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS1030500GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | IsengardPNY-2 |
| Test #105,419 - 3/19/25 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,281 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Pro 1TB NVMe |