To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #96,403 - 10/18/24 8:38 am | |
|---|---|
| Score: | 42,176 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 PRO SSD 2TB on Pi 5 |
| Test #81,984 - 3/19/24 7:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,162 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEK1J016GAL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,413 - 8/24/24 5:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,161 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blak |
| Test #94,912 - 9/20/24 8:03 am | |
|---|---|
| Score: | 42,161 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | trendent |
| Test #105,789 - 3/28/25 2:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,160 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | blah |
| Test #100,368 - 12/23/24 11:26 am | |
|---|---|
| Score: | 42,157 |
| User: | Rugbyball |
| Brand: | Kingston OEM RBU-SNS M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston RBUSNS8154P3256GJ1 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kingston A1000 NVME on Pi 5 8gb RAM using PMORONI NVME daughter card. |
| Test #89,694 - 6/20/24 1:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,154 |
| User: | MikeF |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK Hynix 256 2230 Pimeroni NVMe Base |
| Test #96,620 - 10/22/24 8:48 am | |
|---|---|
| Score: | 42,152 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 670p M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKNU512GZ |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #89,618 - 6/19/24 4:27 am | |
|---|---|
| Score: | 42,149 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV2 1TB 2280 NVMe on Pi 5 using GeeekPi N04 NVMe hat |
| Test #100,289 - 12/21/24 11:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,131 |
| User: | tekovich |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 970 EVO 500GB |
| Test #88,758 - 6/6/24 12:45 am | |
|---|---|
| Score: | 42,127 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS1030500GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PNYTest2 |
| Test #93,858 - 9/2/24 2:52 am | |
|---|---|
| Score: | 42,127 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi5 |
| Test #99,893 - 12/15/24 1:00 am | |
|---|---|
| Score: | 42,120 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310480GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | MVMe M.2 Patriot P310 480GB : dtparam=pciex1_gen=3 |
| Test #84,399 - 4/9/24 10:59 am | |
|---|---|
| Score: | 42,116 |
| User: | Beejay |
| Brand: | Kioxia Exceria NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KIOXIA-EXCERIASSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia Exceria 500Gb NVME SSD on Pimoroni m2 |
| Test #89,800 - 6/22/24 1:56 am | |
|---|---|
| Score: | 42,113 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS128GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TS Ver3 |
| Test #131,563 - 2/16/26 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 42,106 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lenovo ThinkPad M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lenovo LENSE20256GMSP34MEAT2TA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #90,406 - 7/3/24 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 42,103 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #81,960 - 3/19/24 1:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,100 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 |
| Test #84,495 - 4/10/24 11:07 am | |
|---|---|
| Score: | 42,081 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SKC3000S1024G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 3000 1TB on Pi 5 |
| Test #125,978 - 8/23/25 7:44 am | |
|---|---|
| Score: | 42,075 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA LEGEND 710 on PI 5 using Pimoroni M.2 PCIe Base |