To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #126,233 - 8/30/25 1:41 am | |
|---|---|
| Score: | 41,940 |
| User: | leave |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk Ultra3DNVMe |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ss |
| Test #100,482 - 12/25/24 5:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,938 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT4000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 4TB |
| Test #90,534 - 7/5/24 2:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,938 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS128GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | f |
| Test #91,084 - 7/16/24 4:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,938 |
| User: | alexmbarbosa |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KIOXIA SSD 500GB NVMe M.2 Type 2280 PCIe Gen 3.04 on Pi5 using X1001 M2 NVMe SSD Shield |
| Test #78,598 - 1/29/24 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 41,938 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SABRENTExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | syed |
| Test #90,179 - 6/29/24 8:43 am | |
|---|---|
| Score: | 41,930 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG Gammix S5 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData GAMMIXS55 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #97,720 - 11/9/24 9:44 am | |
|---|---|
| Score: | 41,930 |
| User: | lumisade |
| Brand: | Corsair MP600 Core Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600COREMINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair MP600 Core Mini on Pi 5 using M.2 Hat+ |
| Test #85,653 - 4/22/24 8:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,926 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVL2512HCJQ-00B00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #101,991 - 1/17/25 2:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,920 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force MP510 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair ForceMP510 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #101,833 - 1/14/25 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 41,916 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP44S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM5FF3001T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TEAM 1TB NMVe ssd on pi5 8GB |
| Test #104,669 - 3/4/25 4:44 am | |
|---|---|
| Score: | 41,906 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SiliconPower |
| Test #101,341 - 1/7/25 3:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,905 |
| User: | viker |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pironman 5 NVMe PIP 250GB Samsung 960 EVO NVMe (Gen3) |
| Test #90,263 - 6/30/24 12:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,899 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS512GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #82,650 - 3/25/24 7:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,897 |
| User: | asri |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Argon Neo Makerdisk |
| Test #94,030 - 9/5/24 6:21 am | |
|---|---|
| Score: | 41,894 |
| User: | uniplast21 |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro 2TB running at PCIe3 speeds on Pi5 in a Pironman 5 case. Overclocking Pi5 to 2.9GHz. |
| Test #105,043 - 3/12/25 7:54 am | |
|---|---|
| Score: | 41,891 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC901 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC901NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #86,769 - 5/5/24 11:15 am | |
|---|---|
| Score: | 41,890 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #99,753 - 12/12/24 8:47 am | |
|---|---|
| Score: | 41,884 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #100,726 - 12/29/24 4:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,864 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | teamgroup 512gb gen 3 on pi5 |
| Test #96,656 - 10/23/24 7:22 am | |
|---|---|
| Score: | 41,864 |
| User: | villain08 |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Teamgroup P33 |