To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #132,356 - 3/14/26 8:45 am | |
|---|---|
| Score: | 41,835 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDPCSN740SDDPNQD-512G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,737 - 5/16/24 8:02 am | |
|---|---|
| Score: | 41,825 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #99,406 - 12/6/24 7:56 am | |
|---|---|
| Score: | 41,817 |
| User: | mRqS-NL |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia Exceria G2 1TB on PI5 with Pironman5 case & NVME card |
| Test #95,448 - 9/30/24 7:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,810 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #91,693 - 7/26/24 7:58 am | |
|---|---|
| Score: | 41,805 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #97,393 - 11/3/24 11:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,802 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB512HBJQ-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,007 - 5/7/24 11:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,794 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S500Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #83,458 - 4/1/24 8:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,779 |
| User: | test |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEK1J016GAL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #130,117 - 1/3/26 11:58 am | |
|---|---|
| Score: | 41,776 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force MP600 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Corsair ForceMP600 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair MP600 SSD on Pi 5 using Pimoroni PIM699 M.2 PCIe Base |
| Test #93,335 - 8/23/24 12:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,771 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT4000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus SSD 4TB M.2 NVMe on Argon NEO 5 M.2 case, Pi 5 |
| Test #101,616 - 1/11/25 9:04 am | |
|---|---|
| Score: | 41,768 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test1 |
| Test #101,729 - 1/12/25 2:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,761 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ubuntu server os |
| Test #92,329 - 8/5/24 5:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,759 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 600p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKW512G7 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel 600p |
| Test #88,471 - 6/3/24 2:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,757 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron MTFDKCD256TFK |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Micron model: MTFDKCD256TFK SSD on Pi 5 using Waveshare PCIe TO M.2 HAT+ |
| Test #75,406 - 12/4/23 3:55 am | |
|---|---|
| Score: | 41,757 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P2 on Pimoroni NVMe Base P0 |
| Test #95,605 - 10/3/24 4:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,749 |
| User: | chambax |
| Brand: | Western Digital Black SN750 SE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN750SE500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | M2 hat, WD SSD black SN750 |
| Test #89,545 - 6/17/24 5:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,744 |
| User: | Shonanwalker |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial P3 PCIe3.0 M.2 1TB using Mcuzone mps2280_Rev1.0d M.2 hat:Debian 1:6.6.20-1+rpt1(2024-03-07) aarch64 |
| Test #132,616 - 3/27/26 7:21 am | |
|---|---|
| Score: | 41,744 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SM951 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SM951NVMeSAMSUNG512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 SM951 NVMe 512GB, seed studio adapter |
| Test #130,915 - 1/26/26 8:11 am | |
|---|---|
| Score: | 41,738 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | FNK0098 |
| Test #97,625 - 11/8/24 1:33 am | |
|---|---|
| Score: | 41,736 |
| User: | BenW |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | AData Legend 710 512Gb M.2 on Pi 5 with PiMoroni NVMe base |