To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #85,980 - 4/25/24 4:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,952 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO4TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #96,265 - 10/15/24 3:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,948 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WB blue 1TB |
| Test #106,344 - 4/13/25 3:07 am | |
|---|---|
| Score: | 40,941 |
| User: | dli |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPlus250GBA3N |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | dli |
| Test #102,707 - 1/29/25 1:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,935 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS1030250GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,223 - 9/27/25 1:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,934 |
| User: | Spohnz |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus M.2 SSD |
| Test #89,237 - 6/13/24 4:46 am | |
|---|---|
| Score: | 40,909 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #82,435 - 3/23/24 6:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,902 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #83,608 - 4/3/24 1:53 am | |
|---|---|
| Score: | 40,899 |
| User: | Pablic |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ1T0HBLB-00B00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung model: MZ9LQ1T0HBLB-00B00 on Pi5 use WaveShare PCIe to M.2 HAT+ |
| Test #129,156 - 12/1/25 12:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,897 |
| User: | SM6NZB |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Pro |
| Test #91,928 - 7/29/24 6:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,885 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNVS500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #103,246 - 2/7/25 3:15 am | |
|---|---|
| Score: | 40,884 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FX991 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FX991500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #91,015 - 7/15/24 2:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,870 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN760 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN760500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #77,543 - 1/15/24 7:41 am | |
|---|---|
| Score: | 40,865 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Gigabyte M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Gigabyte GP-GSM2NE3256GNTD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Gigabyte 256GB NVMe on Pimoroni NVMe Base B1 |
| Test #90,651 - 7/7/24 3:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,864 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | after pce |
| Test #96,223 - 10/14/24 6:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,859 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS250GMTE115S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,243 - 2/23/25 9:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,834 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,116 - 8/19/24 3:05 am | |
|---|---|
| Score: | 40,831 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT4000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 4TB on Pi 5B 1.0 using NVMe Base Duo by Pimoroni |
| Test #127,909 - 10/17/25 7:34 am | |
|---|---|
| Score: | 40,828 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NQ790 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar SSDNQ7902TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #102,500 - 1/25/25 8:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,824 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD nvme ssd 1TB |
| Test #79,107 - 2/7/24 7:28 am | |
|---|---|
| Score: | 40,823 |
| User: | km |
| Brand: | Toshiba BG3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KBG30ZMV256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Toshiba BG3 256GB on RPi 5 4GB using Pimoroni NVMe Base T2 |