To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #91,802 - 7/27/24 5:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,822 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS128GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 0000 |
| Test #94,029 - 9/5/24 6:17 am | |
|---|---|
| Score: | 40,820 |
| User: | uniplast21 |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro 2TB running at PCIe3 speeds on Pi5 in a Pironman 5 case. Overclocking Pi5 to 2.8GHz. |
| Test #130,266 - 1/7/26 11:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,819 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #84,944 - 4/15/24 3:27 am | |
|---|---|
| Score: | 40,818 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston OM8PCP3512F-AI1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,300 - 9/29/25 9:28 am | |
|---|---|
| Score: | 40,814 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 600p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKW512G7 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | 1 |
| Test #131,035 - 1/29/26 1:52 am | |
|---|---|
| Score: | 40,804 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KIOXIA-EXCERIA G2 SSD |
| Test #100,541 - 12/26/24 9:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,804 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | KingSpec NX-1TB2280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #106,426 - 4/15/25 8:01 am | |
|---|---|
| Score: | 40,803 |
| User: | dli |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPlus500GBA3N |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | dli |
| Test #103,874 - 2/16/25 7:09 am | |
|---|---|
| Score: | 40,802 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PROwithHeatsink1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 |
| Test #97,677 - 11/8/24 11:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,801 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial P3 Plus |
| Test #78,191 - 1/24/24 1:47 am | |
|---|---|
| Score: | 40,801 |
| User: | BoatPi |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE220S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend NVME using Pimoroni NVME Base on Pi5 |
| Test #104,215 - 2/23/25 11:28 am | |
|---|---|
| Score: | 40,794 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #125,930 - 8/21/25 6:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,793 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770M1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Black 1TB nVME Pi 5 official M.2 Hat |
| Test #81,881 - 3/18/24 9:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,791 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS2230 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS22301TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #103,426 - 2/9/25 2:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,790 |
| User: | remi |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | rpi5 nvme M2 |
| Test #95,613 - 10/3/24 5:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,784 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJQ-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SurfaceSSD |
| Test #102,216 - 1/21/25 2:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,771 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi3000 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Verbatim Vi3000InternalPCIeNVMeM.2SSD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #89,066 - 6/10/24 9:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,766 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO4TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Pro on Pi 5 using Argon NVME case |
| Test #130,795 - 1/22/26 4:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,756 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD Freenove FNK0098K |
| Test #96,992 - 10/28/24 8:25 am | |
|---|---|
| Score: | 40,753 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |