To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #128,262 - 10/28/25 3:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,653 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2400 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2400MTFDKBK512QFM |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #130,903 - 1/25/26 5:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,644 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | FreeNove |
| Test #128,662 - 11/10/25 12:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,643 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberrz pi5 i disk |
| Test #132,459 - 3/18/26 7:58 am | |
|---|---|
| Score: | 40,637 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM620 512GB |
| Test #102,361 - 1/23/25 8:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,634 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZVLB512HBJQ-00A00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | clear |
| Test #128,130 - 10/24/25 2:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,633 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #98,440 - 11/19/24 11:30 am | |
|---|---|
| Score: | 40,633 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk ExtremePro500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #96,209 - 10/14/24 2:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,632 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS128GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend 110s |
| Test #102,058 - 1/18/25 12:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,625 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test 3 |
| Test #103,221 - 2/6/25 3:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,623 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN740NVMeWD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | testone |
| Test #132,116 - 3/5/26 8:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,612 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,343 - 1/26/24 4:59 am | |
|---|---|
| Score: | 40,602 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDPCSN740SDDPTQD-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN740 on Pimoroni NVMe |
| Test #91,003 - 7/15/24 8:29 am | |
|---|---|
| Score: | 40,599 |
| User: | GJoker86 |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770M500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD_Black_SN770M HAT+ |
| Test #129,531 - 12/14/25 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 40,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | IDK |
| Test #82,334 - 3/23/24 2:06 am | |
|---|---|
| Score: | 40,589 |
| User: | m0azi |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Test #104,362 - 2/25/25 6:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV3S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston 1TB SSD Gen 3 |
| Test #84,213 - 4/8/24 1:45 am | |
|---|---|
| Score: | 40,584 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,399 - 5/12/24 3:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,581 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDPCSN740SDDQMQD-512G-1201 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #128,551 - 11/5/25 1:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,578 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #103,078 - 2/4/25 5:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,575 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |