To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #92,816 - 8/13/24 8:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,573 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #106,504 - 4/17/25 1:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,571 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #132,202 - 3/8/26 11:07 am | |
|---|---|
| Score: | 40,570 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P320 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P320512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #82,560 - 3/24/24 5:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,568 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6002T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Team MP33 2TB on Pi 5 with Pimoroni NVMe Base |
| Test #92,448 - 8/7/24 8:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,566 |
| User: | leomotors |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Black SN770 + Pironman 5 NVME Case |
| Test #126,846 - 9/15/25 9:49 am | |
|---|---|
| Score: | 40,566 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS2230 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | PNY CS22301TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #82,475 - 3/24/24 5:37 am | |
|---|---|
| Score: | 40,552 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS100T3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test 1 |
| Test #88,437 - 6/3/24 4:18 am | |
|---|---|
| Score: | 40,547 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS1TMTE110Q |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend |
| Test #75,690 - 12/10/23 7:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,542 |
| User: | pineberrypi |
| Brand: | Lexar NM710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM7101TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM710 on Pineberry Pi HatDrive! Bottom |
| Test #84,154 - 4/7/24 11:53 am | |
|---|---|
| Score: | 40,515 |
| User: | leomotors |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Black SN770 with Geekworm X1001 Hat (PCIE Gen 3) |
| Test #128,144 - 10/25/25 2:08 am | |
|---|---|
| Score: | 40,510 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD RPi5 |
| Test #89,945 - 6/25/24 3:47 am | |
|---|---|
| Score: | 40,499 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | noname nvme |
| Test #105,177 - 3/15/25 11:11 am | |
|---|---|
| Score: | 40,497 |
| User: | ziosbri |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Waveshare PCIe + m.2 Hat p5 |
| Test #89,337 - 6/14/24 4:28 am | |
|---|---|
| Score: | 40,489 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN740NVMeWD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,071 - 3/4/26 9:43 am | |
|---|---|
| Score: | 40,485 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | cantina |
| Test #102,817 - 1/31/25 9:21 am | |
|---|---|
| Score: | 40,482 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV3S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD PCIe gen2 PI5 |
| Test #89,204 - 6/12/24 3:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,482 |
| User: | Rustle |
| Brand: | SKHynix BC901 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC901NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Hynix BC901 on RPi 5 8Gb with x1003 |
| Test #95,277 - 9/27/24 2:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,478 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SSDPlus500GBA3N |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Cytron MakerDisk |
| Test #124,169 - 6/30/25 11:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,473 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Micro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600MICRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #89,283 - 6/13/24 3:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,465 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME m.2 |