To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #104,169 - 2/22/25 2:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,457 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Pro SSD on Pi 5 using Argon NEO 5 |
| Test #104,003 - 2/19/25 10:07 am | |
|---|---|
| Score: | 40,456 |
| User: | catalin |
| Brand: | Verbatim Vi3000 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Verbatim Vi3000InternalPCIeNVMeM.2SSD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | verbatim v3000 with hat geekpi |
| Test #103,417 - 2/9/25 8:48 am | |
|---|---|
| Score: | 40,444 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #125,630 - 8/10/25 2:29 am | |
|---|---|
| Score: | 40,439 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd disk test 1 |
| Test #86,765 - 5/5/24 10:10 am | |
|---|---|
| Score: | 40,438 |
| User: | dnsmichi |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 EVO SSD on Pi 5 using 52Pi NVMe hat N04, 2280 |
| Test #128,386 - 11/2/25 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 40,434 |
| User: | ls -altr |
| Brand: | Lexar NM710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM710500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #98,025 - 11/13/24 9:16 am | |
|---|---|
| Score: | 40,429 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P1 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P1SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | m2 |
| Test #99,113 - 12/1/24 2:36 am | |
|---|---|
| Score: | 40,418 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS512GNVMeKIOXIA512GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | 512GB |
| Test #85,576 - 4/21/24 9:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,418 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN740NVMeWD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OEM WD SN740 256GB on Pi 5 Argon ONE v3/M.2 |
| Test #95,305 - 9/28/24 4:09 am | |
|---|---|
| Score: | 40,414 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | 256GB NvME |
| Test #91,004 - 7/15/24 8:30 am | |
|---|---|
| Score: | 40,413 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770M500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #124,209 - 7/2/25 10:58 am | |
|---|---|
| Score: | 40,413 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG Gammix S70 Blade |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData GAMMIXS70BLADE |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Adata on Default |
| Test #95,571 - 10/2/24 7:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,411 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston OM3PDP3256B-A01 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #102,632 - 1/28/25 1:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,408 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #128,705 - 11/12/25 12:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,408 |
| User: | geerlingguy |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Intel MEMPEK1J016GAL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron MakerDisk |
| Test #125,193 - 7/29/25 7:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,404 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME HAT |
| Test #130,371 - 1/10/26 7:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,398 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | A60 on Pi 5 overclocked |
| Test #97,853 - 11/11/24 12:49 am | |
|---|---|
| Score: | 40,395 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #130,302 - 1/9/26 9:58 am | |
|---|---|
| Score: | 40,394 |
| User: | Prinz_Georg |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC PCSN740NVMeWD512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | some ssd |
| Test #104,686 - 3/4/25 10:44 am | |
|---|---|
| Score: | 40,394 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision E3000 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-E3000256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |