To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #86,243 - 4/29/24 6:09 am | |
|---|---|
| Score: | 39,813 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD 980 PRO 500GB |
| Test #102,713 - 1/29/25 6:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,808 |
| User: | catnap |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | MAKERDISK M.2. NVME 2280 SSD 128GB |
| Test #87,496 - 5/13/24 9:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,806 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS100T3XHC-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #83,427 - 4/1/24 9:49 am | |
|---|---|
| Score: | 39,803 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | kioxia ssd |
| Test #123,541 - 6/14/25 4:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,796 |
| User: | edd |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV3S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV3 NVMe M.2 on Pi 5 using Pineboards HatDrive |
| Test #100,052 - 12/17/24 3:55 am | |
|---|---|
| Score: | 39,794 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 |
| Test #129,846 - 12/24/25 12:43 am | |
|---|---|
| Score: | 39,794 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Fanxiang S500Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | fanxiang nvme ssd pi 5 |
| Test #128,567 - 11/5/25 9:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,787 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPI.VN |
| Test #77,515 - 1/14/24 3:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,784 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS4TMTE250S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPi5 8GB with Transcend MTE250S 4TB NVMe SSD via PCIE3 |
| Test #87,652 - 5/15/24 7:43 am | |
|---|---|
| Score: | 39,783 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM790 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM7901TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RBPi5_Results |
| Test #131,058 - 1/29/26 5:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,779 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | KingSpec NXM-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #92,853 - 8/14/24 7:42 am | |
|---|---|
| Score: | 39,775 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FN501 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FN501Pro250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #100,611 - 12/28/24 1:00 am | |
|---|---|
| Score: | 39,773 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC711HFM256GD3JX013N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #97,696 - 11/9/24 7:46 am | |
|---|---|
| Score: | 39,773 |
| User: | tt |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNT256GLSKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | test |
| Test #115,966 - 5/7/25 9:44 am | |
|---|---|
| Score: | 39,771 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM790 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM7902TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #130,151 - 1/4/26 12:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,764 |
| User: | neuron mini |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite Rev 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-2562280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi cm5 256gb nvme |
| Test #92,046 - 7/31/24 3:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,763 |
| User: | turbospeedf1 |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 EVO on Pimoroni NVMEBase |
| Test #129,375 - 12/8/25 1:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,759 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Gigabyte GP-GSM2NE3256GNTD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Gigabyte NVME on Pi5 |
| Test #102,234 - 1/21/25 6:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,759 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #81,426 - 3/11/24 4:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,757 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6001T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Teamgroup |