To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #94,301 - 9/10/24 11:09 am | |
|---|---|
| Score: | 39,402 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #83,807 - 4/4/24 1:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,401 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FN501 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FN501Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,748 - 2/22/26 5:43 am | |
|---|---|
| Score: | 39,398 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 on Pi 5 using nvme adapter. |
| Test #127,655 - 10/9/25 1:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,388 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 990 Pro on Raspberry Pi 8 and HAT |
| Test #98,264 - 11/16/24 3:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,385 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NXM-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD NVME M2 KingSpec NX Serie |
| Test #127,307 - 9/29/25 3:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #106,541 - 4/18/25 10:19 am | |
|---|---|
| Score: | 39,376 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7702TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #100,461 - 12/25/24 5:02 am | |
|---|---|
| Score: | 39,371 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520NVMeWDC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #100,767 - 12/30/24 2:19 am | |
|---|---|
| Score: | 39,367 |
| User: | hunter2 |
| Brand: | Lexar NQ790 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNQ7904TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | LNQ790X004T-RNNNG SSD on Pi 5 w/ dtparam=pciex1_gen=3 |
| Test #92,152 - 8/2/24 11:03 am | |
|---|---|
| Score: | 39,366 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PROwithHeatsink1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,506 - 4/10/24 11:46 am | |
|---|---|
| Score: | 39,364 |
| User: | baloo |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot model: M.2 P300 256GB in Pi5 |
| Test #103,106 - 2/5/25 4:45 am | |
|---|---|
| Score: | 39,362 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #82,976 - 3/28/24 10:08 am | |
|---|---|
| Score: | 39,360 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #82,707 - 3/26/24 10:17 am | |
|---|---|
| Score: | 39,359 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN720 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN720SDAQNTW-256G-1001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WDC PC SN720 SDAQNTW-256G-1001 (Thinkpad T480 parts) |
| Test #86,059 - 4/26/24 11:36 am | |
|---|---|
| Score: | 39,358 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVL21T0HCLR-00B00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #103,023 - 2/3/25 9:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,352 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KIOXIA-EXCERIASSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | kioxia gen 3 nvme using x1001 hat |
| Test #105,478 - 3/20/25 6:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,352 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | aa |
| Test #129,164 - 12/1/25 6:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,352 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 500 Rev 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO PLUS 2TB NVME on Pi 500+ |
| Test #130,711 - 1/20/26 8:06 am | |
|---|---|
| Score: | 39,348 |
| User: | Pi 5 NVMe |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 5 NVMe bookworm 64bit |
| Test #101,315 - 1/7/25 8:06 am | |
|---|---|
| Score: | 39,344 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC601 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFS256GEJ4X112N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |