To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #132,470 - 3/18/26 8:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,082 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 1 |
| Test #94,615 - 9/15/24 12:19 am | |
|---|---|
| Score: | 39,079 |
| User: | ssd1 |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S500Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd1 |
| Test #124,566 - 7/10/25 10:35 am | |
|---|---|
| Score: | 39,077 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kionxa |
| Test #79,964 - 2/21/24 6:03 am | |
|---|---|
| Score: | 39,072 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #128,850 - 11/20/25 5:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,069 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | testgen3-2 |
| Test #103,681 - 2/14/25 3:19 am | |
|---|---|
| Score: | 39,069 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZVLW128HEGR-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #125,755 - 8/13/25 11:10 am | |
|---|---|
| Score: | 39,067 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #106,380 - 4/14/25 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 39,061 |
| User: | Machiel |
| Brand: | Intel 7600p Pro SSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKF256G8L |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Intel 256G NVMe on Pi 5 |
| Test #106,260 - 4/10/25 1:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,053 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TS256GMTE400S on PI5 8GB |
| Test #90,827 - 7/11/24 1:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,052 |
| User: | Amorph |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991 |
| Test #130,766 - 1/22/26 12:58 am | |
|---|---|
| Score: | 39,047 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #130,370 - 1/10/26 5:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,045 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-2562280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD on Raspberry Pi 5using M2 SSD hat |
| Test #84,646 - 4/12/24 4:37 am | |
|---|---|
| Score: | 39,045 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 1 |
| Test #92,939 - 8/15/24 12:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,044 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC601 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFS512GEJ4X112N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #91,105 - 7/17/24 1:53 am | |
|---|---|
| Score: | 39,043 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #82,260 - 3/22/24 7:18 am | |
|---|---|
| Score: | 39,042 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung 980 pi5 |
| Test #88,381 - 6/2/24 10:36 am | |
|---|---|
| Score: | 39,036 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC901 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC901NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | hynix |
| Test #126,742 - 9/12/25 7:14 am | |
|---|---|
| Score: | 39,031 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SKHynix BC711 on Pi5 8Gb and compatible Hat from AliExpress |
| Test #132,111 - 3/5/26 4:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,029 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT2000P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P310 |
| Test #89,577 - 6/18/24 12:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,022 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM991NVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |