To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #99,502 - 12/7/24 12:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,945 |
| User: | Test01 |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #85,873 - 4/24/24 5:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,940 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #91,426 - 7/22/24 2:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,935 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN570250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #90,200 - 6/29/24 5:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,931 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 |
| Test #98,627 - 11/23/24 2:42 am | |
|---|---|
| Score: | 38,927 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZAL4256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #99,029 - 11/29/24 6:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,926 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | clear |
| Test #83,519 - 4/2/24 9:38 am | |
|---|---|
| Score: | 38,926 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 700 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND700 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA Legend 700 PCIe Gen3 x4 M.2 2280 SSD Pimoroni using PCIe mode 3 patch |
| Test #95,019 - 9/22/24 5:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,924 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Inland TN450 500GB using Pimoroni NVMe Base (PCIe 3.0) |
| Test #125,118 - 7/26/25 8:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,919 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Fanxiang S500Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron MakerDisk |
| Test #130,065 - 12/31/25 8:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,914 |
| User: | macgirl |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Silicon Motion |
| Test #124,967 - 7/22/25 6:21 am | |
|---|---|
| Score: | 38,912 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9L4128HCHQ-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #90,603 - 7/7/24 2:35 am | |
|---|---|
| Score: | 38,911 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,887 - 4/14/24 12:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,909 |
| User: | SSD Kingston interno SNV2S/1000G 1TB (azul) |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD Kingston interno SNV2S/1000G 1TB (azul) |
| Test #99,846 - 12/14/24 5:36 am | |
|---|---|
| Score: | 38,906 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #125,663 - 8/11/25 2:38 am | |
|---|---|
| Score: | 38,902 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL4 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SSSTC CL4-8D256-HP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #132,301 - 3/12/26 10:53 am | |
|---|---|
| Score: | 38,896 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pci-2 |
| Test #90,972 - 7/14/24 6:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,896 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV2 1TB on Pi 5 in Argon One V3 NVME PCIE Case |
| Test #92,104 - 8/1/24 3:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,896 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Timetec MS56 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Timetec MS56 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Timetec 512GB M.2 2242 SSD NVMe PCIe Gen4 on PiHAT PCIe to M.2 Mini spotPear |
| Test #86,660 - 5/4/24 4:57 am | |
|---|---|
| Score: | 38,891 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KIOXIA-EXCERIASSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | NVME-Pi5 |
| Test #99,639 - 12/10/24 6:36 am | |
|---|---|
| Score: | 38,891 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sN520 |