To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #96,331 - 10/16/24 4:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,189 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC BLACKSN770M1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD_BLACK m.2 |
| Test #90,190 - 6/29/24 2:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,184 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7702TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Black 2Tb |
| Test #106,324 - 4/12/25 10:04 am | |
|---|---|
| Score: | 38,181 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 EVO PLUS on Pi5 using DeskPi Lite |
| Test #130,369 - 1/10/26 4:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,179 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | A60 on Pi5, better UPS |
| Test #102,121 - 1/19/25 12:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,175 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMe |
| Test #130,326 - 1/9/26 10:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,168 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland TN320 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Inland TN320NVMeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Inland TN320 NVMe SSD size: 238.47 GiB |
| Test #93,990 - 9/4/24 6:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,161 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,935 - 5/26/24 5:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,153 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #80,924 - 3/4/24 8:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,152 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM9B1NVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | jason |
| Test #124,902 - 7/20/25 5:39 am | |
|---|---|
| Score: | 38,149 |
| User: | zo6zo6 |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | P300 |
| Test #100,690 - 12/29/24 2:32 am | |
|---|---|
| Score: | 38,129 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HAJD-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi5 |
| Test #132,273 - 3/11/26 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 38,120 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KIOXIA KBG40ZNS128G 128GB on Pi 5 with Pimoroni NVMe Base |
| Test #93,946 - 9/4/24 4:05 am | |
|---|---|
| Score: | 38,117 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMe |
| Test #99,910 - 12/15/24 6:11 am | |
|---|---|
| Score: | 38,113 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | aa |
| Test #123,705 - 6/20/25 9:57 am | |
|---|---|
| Score: | 38,113 |
| User: | chazandler |
| Brand: | SKHynix Platinum P41 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix SHPP41-1000GM |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK Hynix Platinum P41/PC801 NVMe Solid State Drive on OPi5 |
| Test #78,565 - 1/28/24 7:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,106 |
| User: | aboulfad |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3+ 1TB on rpi5 nvme |
| Test #96,365 - 10/17/24 12:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,094 |
| User: | ssd bench3 |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd benchmar3 |
| Test #86,434 - 5/1/24 9:37 am | |
|---|---|
| Score: | 38,087 |
| User: | pmnel |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSDNM620512GB |
| Test #124,130 - 6/30/25 5:34 am | |
|---|---|
| Score: | 38,078 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #130,569 - 1/16/26 11:09 am | |
|---|---|
| Score: | 38,077 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ::_ |