To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #90,705 - 7/8/24 10:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,891 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Leven JP600 M.2 PCIe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Leven JAJP600M512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | m.2 500 |
| Test #130,140 - 1/4/26 6:05 am | |
|---|---|
| Score: | 37,888 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi 256GB ssd on pi5 2gb |
| Test #78,242 - 1/24/24 4:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,886 |
| User: | Erkki |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme3 |
| Test #82,175 - 3/21/24 3:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,876 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG Gammix S5 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData GAMMIXS5 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | gammix 512gb rpi5 |
| Test #128,069 - 10/22/25 8:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,876 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PCIe TO M.2 Waveshare |
| Test #105,107 - 3/13/25 5:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,875 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB256HAHQ-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD-255GB |
| Test #95,863 - 10/9/24 3:13 am | |
|---|---|
| Score: | 37,872 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS512GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | build-raspi |
| Test #81,170 - 3/6/24 11:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,866 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified (Masked) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | RockChip ElectronicsCo.,Ltdcpu-map |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kona 512GB NVMe SSD |
| Test #126,069 - 8/26/25 5:53 am | |
|---|---|
| Score: | 37,850 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5701TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD 570 |
| Test #93,266 - 8/21/24 10:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,850 |
| User: | ff |
| Brand: | AData XPG Gammix S70 Blade |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData GAMMIXS70BLADE |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ss |
| Test #101,506 - 1/10/25 1:02 am | |
|---|---|
| Score: | 37,845 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry pinNVMe SSD on Pi5 using Raspberry Pi M.2 HAT+ |
| Test #86,134 - 4/27/24 2:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,843 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #81,283 - 3/9/24 11:32 am | |
|---|---|
| Score: | 37,843 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7702TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Black SN770 2TB on Pi 5 using HatDrive! Bottom |
| Test #91,978 - 7/30/24 11:21 am | |
|---|---|
| Score: | 37,838 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | [A[B |
| Test #106,986 - 4/29/25 3:11 am | |
|---|---|
| Score: | 37,830 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC601 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix HFS256GEJ4X112N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 980 pcie2.0 pi5 |
| Test #86,532 - 5/2/24 4:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,815 |
| User: | johnied |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 970 evo on pi5 pcie_gen3 |
| Test #131,293 - 2/6/26 8:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,809 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG6 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KXG60ZNV512GNVMe512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #92,328 - 8/5/24 4:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,801 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS2280P2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Apacer AS2280P2120GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | tempory |
| Test #82,141 - 3/21/24 10:29 am | |
|---|---|
| Score: | 37,796 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ128HBHQ-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991 |
| Test #100,804 - 12/30/24 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,786 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |