To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #89,930 - 6/24/24 8:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,700 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Timetec MS57 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Timetec 35TTTN2242GE3P-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | y |
| Test #123,009 - 5/28/25 7:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,699 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HBJD-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM911 |
| Test #96,710 - 10/24/24 3:34 am | |
|---|---|
| Score: | 37,697 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2210 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2210SNVMe512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #106,417 - 4/15/25 3:34 am | |
|---|---|
| Score: | 37,696 |
| User: | dli |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD960EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | dli |
| Test #78,079 - 1/23/24 7:26 am | |
|---|---|
| Score: | 37,692 |
| User: | km |
| Brand: | Toshiba BG3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KBG30ZMV256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Toshiba KBG30ZMV256G 256GB NVME on Raspberry Pi 5 using Pimoroni NVMe Base T3 |
| Test #101,122 - 1/4/25 2:27 am | |
|---|---|
| Score: | 37,689 |
| User: | mokuiper |
| Brand: | Micron 2400 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2400MTFDKBK512QFM |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 2230 ROG Ally SSD |
| Test #132,457 - 3/18/26 7:17 am | |
|---|---|
| Score: | 37,683 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Sabrent Rocket4.0500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #123,531 - 6/14/25 3:43 am | |
|---|---|
| Score: | 37,680 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #95,152 - 9/25/24 8:36 am | |
|---|---|
| Score: | 37,680 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS512GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend SSD 400S |
| Test #81,303 - 3/9/24 2:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,679 |
| User: | aguyngueran |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #102,482 - 1/25/25 1:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,678 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung Pro 990 SSD on Pi 5 using Geekworm X1001 PCIe to M.2 HAT |
| Test #107,027 - 4/30/25 8:50 am | |
|---|---|
| Score: | 37,676 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | NVME |
| Test #131,053 - 1/29/26 2:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,673 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssdgen3 |
| Test #124,887 - 7/19/25 11:59 am | |
|---|---|
| Score: | 37,669 |
| User: | IDYLL |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HBJD-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | BW 12 samsung |
| Test #131,944 - 2/27/26 9:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,663 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,186 - 8/20/24 7:35 am | |
|---|---|
| Score: | 37,662 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM790 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM7902TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #130,420 - 1/12/26 1:16 am | |
|---|---|
| Score: | 37,661 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Phison (OEM) M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Phison PSELN128GA87MC0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 1 |
| Test #106,938 - 4/27/25 3:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,653 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM610 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM610PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Geekworm X1001 Lexar NM610 Pro PCIe Gen 2 |
| Test #129,613 - 12/16/25 7:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,648 |
| User: | slowrunner |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Official Pi 128gb SSD on official Pi Hat on Pi 5 |
| Test #90,698 - 7/8/24 3:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,648 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HBJD-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung pm991 256GB on Rpi5 |