To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #87,367 - 5/12/24 3:06 am | |
|---|---|
| Score: | 37,548 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #125,071 - 7/25/25 10:00 am | |
|---|---|
| Score: | 37,547 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston OM8SEP4512Q-A0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nubbel_KingstonOEM_512GB |
| Test #103,541 - 2/12/25 7:19 am | |
|---|---|
| Score: | 37,546 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #125,830 - 8/17/25 9:50 am | |
|---|---|
| Score: | 37,544 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite Rev 1.0 |
| Device: | Samsung PM991NVMeSamsung128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM5 w 128GB Samsung Drive |
| Test #89,178 - 6/12/24 10:27 am | |
|---|---|
| Score: | 37,544 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WS 256GB NVME SSD PI5 PCIex3 |
| Test #129,107 - 11/30/25 12:13 am | |
|---|---|
| Score: | 37,540 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 990 EVO Plus on Pi 5 using Geekworm X1001 hat |
| Test #130,555 - 1/16/26 2:19 am | |
|---|---|
| Score: | 37,540 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi SSD Pci2.0 on Rpi5 |
| Test #102,140 - 1/19/25 7:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,538 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 evo ssd on pi 5 |
| Test #92,043 - 7/31/24 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,536 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi test 2 nvme |
| Test #102,467 - 1/25/25 11:07 am | |
|---|---|
| Score: | 37,532 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDBlueSN580500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD BLUE |
| Test #100,478 - 12/25/24 2:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,519 |
| User: | stephcal |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | First party M.2 SSD on Pi 5 with M.2 Hat+ |
| Test #89,196 - 6/12/24 3:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,516 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #103,980 - 2/18/25 11:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,514 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN740NVMeWD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD AliWD |
| Test #130,643 - 1/18/26 1:06 am | |
|---|---|
| Score: | 37,503 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane 32GB Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Intel MEMPEK1W032GA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi 5 - Intel Optane M10 32GB |
| Test #105,566 - 3/22/25 5:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S500Pro1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme0n1p2 |
| Test #131,422 - 2/11/26 7:42 am | |
|---|---|
| Score: | 37,472 |
| User: | RapberryPi5WithHAT |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-128G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SanDisk PC SN520 x2 M.2 2242 NVMe SSD |
| Test #126,010 - 8/24/25 3:12 am | |
|---|---|
| Score: | 37,468 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung 990 evo |
| Test #125,890 - 8/20/25 4:11 am | |
|---|---|
| Score: | 37,460 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPI5 SSD 256GB |
| Test #110,054 - 5/3/25 9:41 am | |
|---|---|
| Score: | 37,454 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #124,710 - 7/12/25 11:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,450 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |