To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #106,479 - 4/16/25 2:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,720 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | fff |
| Test #91,761 - 7/27/24 2:22 am | |
|---|---|
| Score: | 36,720 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial 2To Gen3 & 4To Gen4 |
| Test #89,024 - 6/10/24 8:44 am | |
|---|---|
| Score: | 36,720 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung_990_on pi 5 |
| Test #89,721 - 6/20/24 11:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,718 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM256GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,029 - 3/2/26 10:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,718 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | KingSpec NXM-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 128NVMe |
| Test #86,283 - 4/29/24 4:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,716 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS240G2G0C-00AJM0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | idk |
| Test #90,766 - 7/10/24 3:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,716 |
| User: | jamiefletcher.dev |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Silicon Motion, Inc. SM2263EN/SM2263XT SSD Controller (rev 03) Pi 5 Kernel 6.6.1 |
| Test #80,398 - 3/1/24 8:12 am | |
|---|---|
| Score: | 36,715 |
| User: | mike91390 |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon SPCC M.2 PCIe A60 on Raspberry Pi 5 using Geekworm X1001 Pcie |
| Test #112,700 - 5/5/25 4:52 am | |
|---|---|
| Score: | 36,711 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston OM8PCP3512F-AA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston 512GB |
| Test #86,193 - 4/28/24 11:10 am | |
|---|---|
| Score: | 36,681 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Netac NV2000 500 GB NVMe SSD on a Pi 5 using Pimoroni NVMe base |
| Test #102,377 - 1/24/25 8:47 am | |
|---|---|
| Score: | 36,679 |
| User: | geerlingguy |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT2000T500SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron MakerDisk |
| Test #100,523 - 12/26/24 4:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,674 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM620 256GB SSD on Pimoroni NVMe dual base |
| Test #76,894 - 1/2/24 4:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,673 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend MTE400S 256 GB on PI 5 using Pineberry PI HatDrive Top |
| Test #94,199 - 9/8/24 12:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,665 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC901 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC901NVMeSK512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,455 - 2/27/25 2:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,664 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 02-superheer-500-via-hat-X1001 |
| Test #93,420 - 8/24/24 11:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,661 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P310 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P310SSD2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P310 SSD 2TB M.2 2230 - Raspberry Pi 5 |
| Test #97,870 - 11/11/24 7:14 am | |
|---|---|
| Score: | 36,650 |
| User: | Western SN520 |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-128G-1001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digtal PC SN520 NVMe SSD |
| Test #128,779 - 11/16/25 10:08 am | |
|---|---|
| Score: | 36,642 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990EVO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung EVO 990 SSD on Pi 5 |
| Test #94,276 - 9/10/24 12:52 am | |
|---|---|
| Score: | 36,642 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520NVMeWDC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #99,333 - 12/5/24 1:13 am | |
|---|---|
| Score: | 36,637 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |