To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #127,850 - 10/15/25 2:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,877 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,231 - 3/9/26 2:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,876 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SAMSUNG 980 EVO 500GB NVME M.2 SSD MZ-V8V500BW |
| Test #81,869 - 3/18/24 6:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,870 |
| User: | chinaman |
| Brand: | KingBank KP230 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingBank KP230 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | chinaman homemade |
| Test #69,655 - 4/25/23 3:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,869 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | WDC BlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital BLue 500gig. |
| Test #79,451 - 2/13/24 10:01 am | |
|---|---|
| Score: | 35,861 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NVME |
| Test #132,165 - 3/7/26 9:11 am | |
|---|---|
| Score: | 35,851 |
| User: | Zares |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix BC501NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Skyhinx 256GB |
| Test #128,091 - 10/23/25 11:41 am | |
|---|---|
| Score: | 35,848 |
| User: | farhan |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston OM8PCP3512F-AI1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | adata legend 900 |
| Test #93,076 - 8/18/24 4:22 am | |
|---|---|
| Score: | 35,848 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,235 - 3/9/26 8:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,842 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | KingSpec NE-5122280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SweetberryEclair NVMe-SSD |
| Test #93,909 - 9/3/24 8:00 am | |
|---|---|
| Score: | 35,840 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990PRO on Pi5 (PCIE) |
| Test #130,359 - 1/10/26 1:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,838 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #89,627 - 6/19/24 8:54 am | |
|---|---|
| Score: | 35,832 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | transcend |
| Test #96,166 - 10/13/24 9:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,827 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS100T2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WDs550blue |
| Test #129,953 - 12/27/25 10:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,819 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi NVME SSD on Pi 5 using pimoroni/nveduo |
| Test #90,451 - 7/4/24 3:30 am | |
|---|---|
| Score: | 35,818 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KIOXIA-EXCERIASSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KIOXIA EXCERIA 500GB with Pimoroni NVMe Base Duo |
| Test #98,920 - 11/27/24 1:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,810 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron makerdisk |
| Test #132,408 - 3/16/26 10:59 am | |
|---|---|
| Score: | 35,809 |
| User: | Kingston NV3 500 |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SNV3S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV3 500GB NVME |
| Test #131,467 - 2/13/26 4:37 am | |
|---|---|
| Score: | 35,808 |
| User: | test |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeTOSHIBA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Nvme |
| Test #95,506 - 10/1/24 3:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,803 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd mvme |
| Test #128,433 - 11/3/25 12:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,797 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Curcial P310 |