To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #98,833 - 11/25/24 2:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,785 |
| User: | iozone |
| Brand: | Inland TN320 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland TN320NVMeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #106,315 - 4/12/25 5:07 am | |
|---|---|
| Score: | 36,783 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | jg |
| Test #92,201 - 8/3/24 8:56 am | |
|---|---|
| Score: | 36,782 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron MTFDKBA512TFH |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Micron SDD Pi 5 |
| Test #87,038 - 5/8/24 2:59 am | |
|---|---|
| Score: | 36,780 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ512HBLU-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung model: MZALQ512HBLU-00BL2 on Pi5 set to PCIe gen2 on Geekworm X1003 |
| Test #130,169 - 1/4/26 10:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,777 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #85,611 - 4/22/24 11:14 am | |
|---|---|
| Score: | 36,751 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Pro XT |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600PROXT |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair MP600 PRO XT on Pi5 using 52Pi PCIe to NVMe adapter |
| Test #84,579 - 4/11/24 10:03 am | |
|---|---|
| Score: | 36,743 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #85,676 - 4/23/24 4:57 am | |
|---|---|
| Score: | 36,732 |
| User: | test33 |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS1030250GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test3 |
| Test #127,810 - 10/14/25 5:43 am | |
|---|---|
| Score: | 36,728 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SNV3S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | corshare 2TB gen 3 |
| Test #127,418 - 10/3/25 7:42 am | |
|---|---|
| Score: | 36,727 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,720 - 4/4/26 8:04 am | |
|---|---|
| Score: | 36,727 |
| User: | qicaihong |
| Brand: | Colorful CN600 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Colorful CN600256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | qicaihong |
| Test #127,624 - 10/8/25 11:50 am | |
|---|---|
| Score: | 36,726 |
| User: | clear |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,372 - 3/15/26 5:58 am | |
|---|---|
| Score: | 36,723 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM790 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar SSDNM7901TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar EQ790 on Pi 5 using Waveshare PCIe 4CH extension hat |
| Test #101,501 - 1/9/25 11:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,722 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #106,479 - 4/16/25 2:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,720 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | fff |
| Test #91,761 - 7/27/24 2:22 am | |
|---|---|
| Score: | 36,720 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial 2To Gen3 & 4To Gen4 |
| Test #89,024 - 6/10/24 8:44 am | |
|---|---|
| Score: | 36,720 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung_990_on pi 5 |
| Test #89,721 - 6/20/24 11:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,718 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM256GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,029 - 3/2/26 10:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,718 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | KingSpec NXM-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 128NVMe |
| Test #86,283 - 4/29/24 4:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,716 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS240G2G0C-00AJM0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | idk |