To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #83,007 - 3/28/24 2:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,619 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM6201TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #85,422 - 4/20/24 6:01 am | |
|---|---|
| Score: | 36,614 |
| User: | ToXyK |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLW256HEHP-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM961 250GB on Pi 5 8GB using Geekworm X1002 V1.1 NVMe Shield |
| Test #94,245 - 9/9/24 10:22 am | |
|---|---|
| Score: | 36,612 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520NVMeWDC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #98,304 - 11/17/24 6:44 am | |
|---|---|
| Score: | 36,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC901 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC901NVMeSK512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #125,932 - 8/22/25 1:00 am | |
|---|---|
| Score: | 36,590 |
| User: | pci |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Netac NVMeSSD250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #79,387 - 2/12/24 7:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,584 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro NVMe on Pi5 8GB Geekworm X1002 (Overclock 2700, PCIe Gen3) |
| Test #91,323 - 7/20/24 12:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,578 |
| User: | ShubbyS2 |
| Brand: | Toshiba BG4 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KBG40ZNV256GKIOXIA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kioxia kbg40znV256g On PI5 With Pimoroni NVME Base |
| Test #80,738 - 3/2/24 10:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,570 |
| User: | voytec13 |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung EVO 960 on Raspberry Pi 5 (NVMe HAT bottom PCIe set to Gen 3) |
| Test #133,026 - 4/19/26 6:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,564 |
| User: | ssd1 |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd1 |
| Test #78,734 - 2/1/24 2:14 am | |
|---|---|
| Score: | 36,563 |
| User: | fox |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | WDC PCSN740NVMeWD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN740 on Orange Pi 5 Plus |
| Test #125,510 - 8/6/25 1:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,543 |
| User: | ssd |
| Brand: | Kingston Fury Renegade |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SFYRD2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #71,550 - 7/17/23 2:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,541 |
| User: | cheems_master |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 1TB nvme with Orange pi 5 plus |
| Test #128,447 - 11/4/25 7:04 am | |
|---|---|
| Score: | 36,531 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #123,559 - 6/16/25 2:52 am | |
|---|---|
| Score: | 36,527 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM128GDGTNG-87A0A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK Hynix SL3 |
| Test #93,284 - 8/22/24 10:00 am | |
|---|---|
| Score: | 36,519 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 7600p Pro SSD Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Intel SSDPEKKF256G8L |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #123,282 - 6/5/25 11:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,515 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S500Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #90,851 - 7/12/24 12:07 am | |
|---|---|
| Score: | 36,510 |
| User: | flyingk |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 256GB NVME with Geekworm Bottom Shield on Pi 5 running openplotter 4 |
| Test #84,723 - 4/12/24 4:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,505 |
| User: | foobar1452 |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron MTFDKBA2T0TFH-1BC1AABHA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Micron Solid State Drive 2048GB NAND Flash (TLC) 600 TBW PCIe Gen4/NVMe 1.4 M.2 |
| Test #106,327 - 4/12/25 2:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,502 |
| User: | Smalldog602 |
| Brand: | HP EX950 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | HP SSDEX9502TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 512gb HP m.2 NVMe |
| Test #132,920 - 4/15/26 6:35 am | |
|---|---|
| Score: | 36,501 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Transcend TS1TMTE220S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PCIe2-2 |