To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #95,315 - 9/28/24 6:30 am | |
|---|---|
| Score: | 34,794 |
| User: | Foxconn11 |
| Brand: | Fanxiang S501 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S501Q1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 with Wondershare 2x PCIE NVME Hat Fanxiang 1TB SSDa with Gen3 enabled |
| Test #127,111 - 9/23/25 10:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 34,760 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland TN320 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland TN320NVMeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Inland TN320 512GB |
| Test #130,276 - 1/8/26 7:13 am | |
|---|---|
| Score: | 34,745 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDBlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #83,610 - 4/3/24 2:16 am | |
|---|---|
| Score: | 34,737 |
| User: | grig |
| Brand: | AData Legend 800 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND800 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | AData Legend 800 on Pi 5 8GB using Pimoroni NVMe Base |
| Test #93,199 - 8/20/24 12:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 34,735 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Red SN700 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | WDC RedSN7001000GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | First test |
| Test #129,795 - 12/21/25 9:25 am | |
|---|---|
| Score: | 34,731 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme on raspberry pi 5 |
| Test #93,687 - 8/29/24 1:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 34,725 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #80,088 - 2/23/24 10:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 34,719 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #97,856 - 11/11/24 2:15 am | |
|---|---|
| Score: | 34,718 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | [A |
| Test #127,741 - 10/11/25 4:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 34,700 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC901 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix BC901NVMeSK512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,422 - 3/17/26 6:30 am | |
|---|---|
| Score: | 34,683 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeTOSHIBA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #101,617 - 1/11/25 9:29 am | |
|---|---|
| Score: | 34,680 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #103,702 - 2/14/25 8:09 am | |
|---|---|
| Score: | 34,678 |
| User: | shonanwalker |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Orico J10 PCIe 3.0 NVMe 256GBusing Mcuzone mps2280D_Rev1.1 M.2 hat:Debian 6.6.75-v8-16k aarch64 |
| Test #132,751 - 4/5/26 2:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 34,676 |
| User: | chazandler |
| Brand: | Intel Optane 16GB Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Intel HBRPEKNX0202AH |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RaPi5-Kali |
| Test #130,952 - 1/27/26 4:41 am | |
|---|---|
| Score: | 34,676 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G3XHC-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | freenove |
| Test #74,601 - 11/18/23 7:42 am | |
|---|---|
| Score: | 34,665 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | ODROID H3 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Odroid H3+ with cheapo nvme |
| Test #123,383 - 6/9/25 4:37 am | |
|---|---|
| Score: | 34,655 |
| User: | chazandler |
| Brand: | SKHynix Platinum P41 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Max |
| Device: | SKHynix SHPP41-500GM |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK Hynix Platinum P41/PC801 NVMe Solid State Drive on OPi5max |
| Test #100,348 - 12/23/24 4:35 am | |
|---|---|
| Score: | 34,633 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | nio |
| Test #82,965 - 3/28/24 8:12 am | |
|---|---|
| Score: | 34,625 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVOPlus 1T |
| Test #123,671 - 6/19/25 5:07 am | |
|---|---|
| Score: | 34,603 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SAMSUNG EVO 990 2TB Pi 5 Argon NEO |