To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #80,427 - 3/1/24 11:28 am | |
|---|---|
| Score: | 28,394 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,213 - 8/20/24 3:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,392 |
| User: | hj |
| Brand: | UGREEN ASM2362 USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | UGREEN ASM2362 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orangepi 5 with Ugreen USB hub and Ugreen USB NVME driver with Cisu 512GB nvme disk |
| Test #70,628 - 6/1/23 5:49 am | |
|---|---|
| Score: | 28,388 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | NVIDIA Jetson Xavier AGX Orin |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #66,113 - 1/16/23 5:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,373 |
| User: | gospalinux |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rock5B_Budgie_DE_NVMe |
| Test #71,797 - 7/26/23 4:57 am | |
|---|---|
| Score: | 28,363 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Fanxiang S500PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvmeSeb |
| Test #129,133 - 11/30/25 7:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,361 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec XF Series |
| Board: | Radxa ROCK 5A |
| Device: | KingSpec XF-5122230 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec M.2 NVMe 2230 512Gb via M.2 Key |
| Test #69,162 - 4/9/23 1:31 am | |
|---|---|
| Score: | 28,359 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-256G-1001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #101,891 - 1/15/25 12:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,355 |
| User: | chanberg |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung1024GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991a 1TB / Pi5 8GB / HackerGadget PoE NVME HAT |
| Test #71,154 - 6/25/23 8:40 am | |
|---|---|
| Score: | 28,352 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | KingSpec NE-1282280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test_op5plus_nvme |
| Test #122,970 - 5/28/25 6:33 am | |
|---|---|
| Score: | 28,336 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFM256GDHTNI-87A0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Armbian Orange 5 nvme |
| Test #88,653 - 6/5/24 3:46 am | |
|---|---|
| Score: | 28,333 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG3 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | Toshiba THNSN5256GPU7NVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | toshiba |
| Test #87,488 - 5/13/24 6:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,332 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 7600p Pro SSD Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Intel SSDPEKKF512G8L |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #99,436 - 12/6/24 1:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,330 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial NVMe |
| Test #55,703 - 1/18/22 12:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,322 |
| User: | changeforabutton |
| Brand: | Samsung 970 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 PRO on Pi CM4 @ 2.3ghz using TOFU board + CONFIG_CPU_IDLE disabled |
| Test #59,798 - 5/19/22 5:02 am | |
|---|---|
| Score: | 28,308 |
| User: | Husky-SZTAKI |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | AAEON MIX-H310A2 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | HuskyRobot-WD_M2-SSD |
| Test #65,929 - 1/12/23 5:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,281 |
| User: | Gospa |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | WDC WDS500G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rock5B_arch_linux |
| Test #106,707 - 4/22/25 4:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,264 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #80,515 - 3/1/24 9:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,260 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #99,378 - 12/5/24 7:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,233 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #123,113 - 6/1/25 11:51 am | |
|---|---|
| Score: | 28,231 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | Fanxiang S5001TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | first test for node3 |