To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #73,893 - 10/20/23 8:33 am | |
|---|---|
| Score: | 20,566 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN740SDDPTQD-1T00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OPi5 |
| Test #52,313 - 11/9/21 7:16 am | |
|---|---|
| Score: | 20,566 |
| User: | esnw33430 |
| Brand: | Western Digital Black SN850 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS100T1X0E-00AFY0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPi CM4 with RPi IO Board, WaveShare PCIe to M.2 with WD Black SN850 |
| Test #69,641 - 4/24/23 4:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,564 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme pcie2.0 |
| Test #69,709 - 4/27/23 6:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,559 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | /dev/sda1 |
| Test #56,793 - 2/13/22 12:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,549 |
| User: | test |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #43,994 - 4/16/21 4:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,546 |
| User: | ww898 |
| Brand: | Samsung 960 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | uplab.pro custom PCB design CM4@2300 NVMe boot |
| Test #69,934 - 5/5/23 1:17 am | |
|---|---|
| Score: | 20,543 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | butler-20230505 |
| Test #68,057 - 3/8/23 9:11 am | |
|---|---|
| Score: | 20,541 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme 240gb |
| Test #133,563 - 5/13/26 1:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,540 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GBG4AKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia 128 SSD Orangepi5 NVME |
| Test #69,964 - 5/6/23 5:28 am | |
|---|---|
| Score: | 20,535 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC WDS100T2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,034 - 5/8/23 7:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,535 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,476 - 5/26/23 4:09 am | |
|---|---|
| Score: | 20,532 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung SSD970EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,985 - 6/16/23 7:11 am | |
|---|---|
| Score: | 20,530 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange pi 5 Samsung PM991 256GB |
| Test #73,836 - 10/17/23 8:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,522 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5B |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung M2 SSD |
| Test #66,326 - 1/21/23 7:11 am | |
|---|---|
| Score: | 20,521 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991 NVMe 256GB on OrangePi5 |
| Test #66,393 - 1/22/23 6:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,517 |
| User: | moi1 |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFM256GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sk hynix 256 |
| Test #65,503 - 1/4/23 7:11 am | |
|---|---|
| Score: | 20,516 |
| User: | nvmeDD |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingspec |
| Test #68,656 - 3/24/23 7:51 am | |
|---|---|
| Score: | 20,515 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | a |
| Test #81,590 - 3/14/24 5:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,508 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPNUW-512G-1014 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Opi5 |
| Test #56,349 - 2/4/22 8:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,507 |
| User: | Mursch2 |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Inland Premium 2TB SSD M.2 2280 PCIe NVMe 3.0 x4 TLC 3D NAND Internal Solid State Drive on Waveshare board NVME 1x on adapter board. |