To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #69,833 - 5/1/23 3:49 am | |
|---|---|
| Score: | 18,940 |
| User: | zipo |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orangepi 5 (8G Ram), 512G NVME |
| Test #73,524 - 10/5/23 12:20 am | |
|---|---|
| Score: | 18,937 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung OPI |
| Test #65,901 - 1/12/23 9:49 am | |
|---|---|
| Score: | 18,934 |
| User: | willcontreras357 |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | xioxia m2 250 gb |
| Test #70,039 - 5/9/23 4:38 am | |
|---|---|
| Score: | 18,930 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ1T0HALB-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung pm991 |
| Test #74,285 - 11/16/23 6:26 am | |
|---|---|
| Score: | 18,929 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OPi5 + Samsung256G NVMe |
| Test #65,326 - 12/29/22 7:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,914 |
| User: | renaudrenaud |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 Kingspec 128GB M2 NVMe 2242 |
| Test #66,581 - 1/26/23 10:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,914 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeTOSHIBA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | ipxtreme1 |
| Test #67,149 - 2/12/23 2:55 am | |
|---|---|
| Score: | 18,911 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TestNext |
| Test #67,214 - 2/14/23 6:28 am | |
|---|---|
| Score: | 18,908 |
| User: | Crosstalk |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 M.2 SSD |
| Test #73,621 - 10/9/23 10:12 am | |
|---|---|
| Score: | 18,908 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4SE |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rock pi 4SE using Radxa m2 extends board v1.4 with samsung SSD 980 NvMe m.2 |
| Test #47,216 - 6/29/21 11:52 am | |
|---|---|
| Score: | 18,903 |
| User: | Merocle. |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 on Uptime Compute Blade v0.6 and Samsung 980 Pro |
| Test #68,941 - 4/1/23 3:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,902 |
| User: | mdf |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 256 Samsung M.2 SSD running Ubuntu |
| Test #69,287 - 4/12/23 9:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,893 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #67,001 - 2/8/23 10:08 am | |
|---|---|
| Score: | 18,891 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia 128GB NVME on Orange Pi 5 (Armbian) |
| Test #73,232 - 9/22/23 6:45 am | |
|---|---|
| Score: | 18,889 |
| User: | Merocle |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Compute Blade v1, Samsung 970 Evo Plus, defaults |
| Test #65,889 - 1/12/23 4:13 am | |
|---|---|
| Score: | 18,882 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991 MZ-ALQ2560 on Orange Pi 5 |
| Test #41,137 - 2/27/21 7:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,881 |
| User: | EM |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Shuttle DS61 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | EM Samsung 840 pro on DS61 |
| Test #70,106 - 5/11/23 9:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,874 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC901 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC901NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sk hynix 256gb pcie NVME M.2 on orangePi5 - 8gb |
| Test #71,069 - 6/20/23 3:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,873 |
| User: | jamesjoy |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Sabrent SB-1342-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi with Sabrent 1TB Rocket NVME |
| Test #73,902 - 10/20/23 3:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,870 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4SE |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |