To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #53,038 - 11/24/21 12:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,457 |
| User: | changeforabutton |
| Brand: | Crucial P5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P5SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P5 on Pi CM4 @ 2ghz using Tofu board |
| Test #69,552 - 4/21/23 4:24 am | |
|---|---|
| Score: | 18,456 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNT256GTOSHIBAMEMORY |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #60,203 - 6/6/22 7:12 am | |
|---|---|
| Score: | 18,456 |
| User: | Permethious |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-128G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 Overclock |
| Test #68,557 - 3/21/23 12:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,444 |
| User: | InvokeLogic |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4104032, IO Board and P34A60M28 via PCE164P-N08 VER010-X |
| Test #130,156 - 1/4/26 4:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,442 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Netac NVMeSSD128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #16,758 - 4/11/20 9:19 am | |
|---|---|
| Score: | 18,439 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP EX900 Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | HP SSDEX900250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | HP EX900 M.2 NVMe 250GB on RockPI 4B 4GB using M.2 Slot |
| Test #70,454 - 5/25/23 9:33 am | |
|---|---|
| Score: | 18,434 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #16,761 - 4/11/20 9:22 am | |
|---|---|
| Score: | 18,428 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP EX900 Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | HP SSDEX900120GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | HP EX900 M.2 NVMe 120GB on RockPI 4B 4GB using M.2 Slot |
| Test #66,389 - 1/22/23 3:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,421 |
| User: | Gospa |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi5_NVMe_RebornOS |
| Test #71,850 - 7/28/23 9:29 am | |
|---|---|
| Score: | 18,419 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS480GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #65,574 - 1/5/23 6:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,416 |
| User: | CrosstalkSolutions |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | 128 M.2 2230 NVMe on Orange Pi 5 |
| Test #94,959 - 9/21/24 9:45 am | |
|---|---|
| Score: | 18,413 |
| User: | barakas obema |
| Brand: | AData IM2P33F3 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | AData IM2P33F3NVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | testing speed or something i guess |
| Test #123,892 - 6/25/25 9:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,411 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | 128gbOrangePi5 |
| Test #73,565 - 10/7/23 2:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,410 |
| User: | kayanite |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung MZALQ128HCHQ-00BL1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | cm4 on waveshare baseboard A with cheap m.2 drive |
| Test #65,435 - 1/2/23 8:30 am | |
|---|---|
| Score: | 18,399 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData IM2P33F3 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | AData IM2P33F3ANVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme op5 |
| Test #71,650 - 7/21/23 5:47 am | |
|---|---|
| Score: | 18,396 |
| User: | scorpioV |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test opi5 |
| Test #95,182 - 9/26/24 1:21 am | |
|---|---|
| Score: | 18,392 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico J10 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Orico J10 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | inconnu |
| Test #67,590 - 2/24/23 10:46 am | |
|---|---|
| Score: | 18,389 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #75,547 - 12/8/23 3:06 am | |
|---|---|
| Score: | 18,386 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,744 - 2/1/24 6:34 am | |
|---|---|
| Score: | 18,385 |
| User: | piotr.malara@gmail |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC BlueSN5802TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN580 NVME on CM4 using Waveshare CM4-NVME-NAS-BOX v1.2 |