To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #43,927 - 4/15/21 4:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,934 |
| User: | ww898 |
| Brand: | Samsung 960 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | uplab.pro CM4@1900 NVMe Samsung 960 Pro Custom PCB design |
| Test #53,040 - 11/24/21 1:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,923 |
| User: | changeforabutton |
| Brand: | Crucial P5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P5SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P5 on Pi CM4 @ 2.2ghz using Tofu board |
| Test #69,683 - 4/26/23 7:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,922 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeTOSHIBA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #67,674 - 2/27/23 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 17,921 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston |
| Test #67,269 - 2/15/23 2:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,910 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ128HBHQ-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung NVMe SSD Controller 980 |
| Test #66,500 - 1/24/23 9:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,909 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | GUGDA M.2 SATA SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | GUGDA GN512 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | 1 |
| Test #81,004 - 3/6/24 1:39 am | |
|---|---|
| Score: | 17,909 |
| User: | Zen Code |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Netac NVMeSSD512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Netac N930ES M.2 2242 PCIe Gen3*2 |
| Test #65,528 - 1/4/23 8:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,881 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX8100 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | AData SX8100NP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #67,612 - 2/25/23 3:57 am | |
|---|---|
| Score: | 17,877 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZ9LQ128HBHQ-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme ssd |
| Test #46,355 - 6/4/21 6:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,874 |
| User: | olddroid |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN520 CM4 2000Mhz OC |
| Test #72,044 - 8/5/23 11:03 am | |
|---|---|
| Score: | 17,858 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi5 M2 |
| Test #10,061 - 2/22/20 10:48 am | |
|---|---|
| Score: | 17,851 |
| User: | evadim |
| Brand: | Radxa RockPi 4 PCIe Extender |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Radxa 0x1cc1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RockPi 4B on ADATA XPG SX8200 Pro PCIe in PCIe V2 mode |
| Test #67,410 - 2/19/23 9:05 am | |
|---|---|
| Score: | 17,843 |
| User: | pxpunx |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEK1J032GAD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intel Optane M10 32GB on Compute Blade w/ CM4 8GB Lite (CM4008000) |
| Test #48,408 - 7/30/21 10:10 am | |
|---|---|
| Score: | 17,817 |
| User: | joneseym |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec EN-512 on Pi CM4 with 2GHz overclock |
| Test #47,609 - 7/10/21 2:28 am | |
|---|---|
| Score: | 17,780 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #76,615 - 12/28/23 3:27 am | |
|---|---|
| Score: | 17,779 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung on orangepi5 |
| Test #67,510 - 2/22/23 3:48 am | |
|---|---|
| Score: | 17,776 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSSTC CL1-3D128-Q11 on M.2 NVME Orange Pi 5 |
| Test #53,037 - 11/24/21 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,689 |
| User: | changeforabutton |
| Brand: | Crucial P5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P5SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P5 on Pi CM4 @ 1.8ghz using Tofu board |
| Test #71,488 - 7/13/23 1:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,676 |
| User: | jdchmiel |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orangepi5 ubuntu 128g nvme |
| Test #79,625 - 2/15/24 6:47 am | |
|---|---|
| Score: | 17,675 |
| User: | rth-tiosouji |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC WDS100T2B0C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital Black SN750, 1TB, M.2 2280 on CM4 with TOFU carrier board |