To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #70,286 - 5/20/23 6:49 am | |
|---|---|
| Score: | 13,173 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba BG4 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Toshiba KBG40ZMT128GMEMORY |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kioxia BG4 NVMe directly attached to CM4 PCIe bus |
| Test #83,894 - 4/5/24 11:58 am | |
|---|---|
| Score: | 13,166 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 Evo |
| Test #77,235 - 1/8/24 3:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,159 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC501NVMeSK512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi5 |
| Test #81,625 - 3/15/24 10:53 am | |
|---|---|
| Score: | 13,156 |
| User: | spiceyux |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPi5 with Kingston ssd via USB3 |
| Test #75,942 - 12/16/23 1:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,156 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec P3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec P3-128 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD second atempt |
| Test #85,586 - 4/22/24 3:10 am | |
|---|---|
| Score: | 13,155 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo PST Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Buffalo SSD-PSTAN |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #132,911 - 4/14/26 6:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,155 |
| User: | Schnitzel |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | HUADISK 128GB M.2 2280 NVMe SSD on Pi 5 LibreBoard |
| Test #5,150 - 12/13/19 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 13,152 |
| User: | beri13 |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | ODROID N2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | odroid N2 disk evo850 250Go cpu 2Ghz |
| Test #125,217 - 7/30/25 8:46 am | |
|---|---|
| Score: | 13,150 |
| User: | testegian |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | testegian |
| Test #81,518 - 3/13/24 1:43 am | |
|---|---|
| Score: | 13,148 |
| User: | Tias |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD 860 EVO 250GB on Raspberry Pi 5 using 7825:a2a4 Other World Computing External SATA Hard Drive Adapter cable PA023U3 |
| Test #40,886 - 2/22/21 4:21 am | |
|---|---|
| Score: | 13,147 |
| User: | ken hughsdgit |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ASMedia ASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #76,897 - 1/2/24 7:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,145 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310480GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | m2ssd |
| Test #123,352 - 6/8/25 11:02 am | |
|---|---|
| Score: | 13,143 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi550 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Verbatim Vi550S3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Verbatim 512 GiB |
| Test #106,702 - 4/22/25 1:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,139 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | CM5 Built-In SSD |
| Test #106,454 - 4/15/25 10:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,137 |
| User: | CodingAllNight |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | 32GB eMMC on CM 5 in Raspbian OS |
| Test #99,820 - 12/13/24 7:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,136 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #70,346 - 5/23/23 12:24 am | |
|---|---|
| Score: | 13,134 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,214 - 2/3/26 9:12 am | |
|---|---|
| Score: | 13,132 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #81,474 - 3/12/24 9:46 am | |
|---|---|
| Score: | 13,124 |
| User: | Tias |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD 860 EVO 250GB on Raspberry Pi 5 using Other World Computing External SATA Hard Drive Adapter cable PA023U3 |
| Test #128,798 - 11/18/25 1:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,120 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870QVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |