To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #128,617 - 11/8/25 2:18 am | |
|---|---|
| Score: | 12,970 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210 Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Realtek RTL9210CNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme usb |
| Test #82,071 - 3/20/24 5:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,967 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #127,228 - 9/27/25 3:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,964 |
| User: | BigOldDonkey |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #102,531 - 1/26/25 2:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,964 |
| User: | Mr.Teem |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | FIKWOT 256 via USB on Pi 5 |
| Test #78,925 - 2/4/24 5:42 am | |
|---|---|
| Score: | 12,963 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Shield Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7Shield |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | mgUSB_SamsungT7Shield4TB |
| Test #77,588 - 1/16/24 5:13 am | |
|---|---|
| Score: | 12,962 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZAL4256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #75,279 - 12/1/23 1:15 am | |
|---|---|
| Score: | 12,956 |
| User: | SP M80 Pro Extreme 1TB |
| Brand: | Silicon Power USB Flash Drive |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP UFD3.0Silicon-Power1TB |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SP M80 Pro Extreme 1TB |
| Test #77,360 - 1/11/24 8:40 am | |
|---|---|
| Score: | 12,955 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigastone Prime Series 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Gigastone SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | USB_to_SSD_adapter_Pi5 |
| Test #91,810 - 7/27/24 9:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,955 |
| User: | rpi5 |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi5 8GB |
| Test #5,092 - 12/12/19 3:23 am | |
|---|---|
| Score: | 12,954 |
| User: | beri13 |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | ODROID N2 |
| Device: | Samsung SSD860QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | odroid N2 a 2 Ghz ctrl Jmicron disk EVQ860 1 T |
| Test #89,901 - 6/24/24 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 12,953 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial X9 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000X9PROSSD9 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Crucial X9 Pro on Raspberry Pi 5 |
| Test #133,204 - 4/26/26 11:19 am | |
|---|---|
| Score: | 12,949 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC WDS100T2B0C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue SN 550 |
| Test #104,342 - 2/25/25 10:37 am | |
|---|---|
| Score: | 12,948 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | crucialP3+ |
| Test #78,846 - 2/2/24 1:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,948 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Inland SATA 256GB on Pi 5 |
| Test #129,816 - 12/23/25 2:04 am | |
|---|---|
| Score: | 12,942 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC BlueSA5102.51TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | touchscreen1 |
| Test #63,746 - 10/25/22 7:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,936 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P310480GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | cm4 Patriot P310 480GB |
| Test #89,940 - 6/25/24 1:41 am | |
|---|---|
| Score: | 12,933 |
| User: | Buchel |
| Brand: | AData SE880 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData ELITESE880 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD Adata SE880 1TB |
| Test #131,213 - 2/3/26 8:58 am | |
|---|---|
| Score: | 12,933 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC WDS200T2B0A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #75,283 - 12/1/23 5:27 am | |
|---|---|
| Score: | 12,932 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | KingSpec NXM-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orangepi-config |
| Test #78,308 - 1/25/24 2:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,932 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | M.2 SSD |