To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #79,249 - 2/9/24 4:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,061 |
| User: | Dadiggi |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA Leged 710 1TB using USB Axagon M.2 casing |
| Test #14,483 - 4/1/20 3:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,059 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZNLN512HAJQ-00007 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD PM871b 512GB, M.2 on Pi 4 using No-Name SATA to USB 3.1 2.5-inch HDD external enclosure |
| Test #123,538 - 6/14/25 2:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,058 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi550 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Verbatim Vi550S3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #101,466 - 1/9/25 10:45 am | |
|---|---|
| Score: | 11,054 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goldenfir 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Goldenfir SSD128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #71,997 - 8/3/23 9:43 am | |
|---|---|
| Score: | 11,054 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kingston SNV2S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4[D[ |
| Test #76,640 - 12/28/23 12:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,053 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #49,818 - 9/2/21 2:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,049 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GTOSHIBAMEMORY |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #71,137 - 6/23/23 8:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,049 |
| User: | Madzee |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SABRENT 512GB Rocket on Orange Pi 5b using SSD to USB type c |
| Test #95,221 - 9/26/24 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,045 |
| User: | targol77 |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | kingspec NVMe 256G adapter other on USB3 |
| Test #125,077 - 7/25/25 11:10 am | |
|---|---|
| Score: | 11,044 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pitests |
| Test #85,839 - 4/24/24 9:33 am | |
|---|---|
| Score: | 11,042 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi400 with usb nvme |
| Test #15,639 - 4/8/20 3:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,038 |
| User: | David |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB SSD on RPi 4 overclocked 2.147GHz usb 3.1 |
| Test #76,636 - 12/28/23 11:51 am | |
|---|---|
| Score: | 11,036 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi 5 test |
| Test #93,429 - 8/25/24 5:52 am | |
|---|---|
| Score: | 11,035 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS64GMTS800S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #72,432 - 8/20/23 11:10 am | |
|---|---|
| Score: | 11,032 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #103,370 - 2/8/25 9:11 am | |
|---|---|
| Score: | 11,028 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData AXNS381E |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData AXNS381E-128GM-B |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | pi5 8gb usb ssd |
| Test #75,242 - 11/30/23 3:12 am | |
|---|---|
| Score: | 11,024 |
| User: | wavesahre |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | SSSTC CL1-3D256-Q11NVMeSSSTC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston |
| Test #84,943 - 4/15/24 3:18 am | |
|---|---|
| Score: | 11,023 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 |
| Test #75,346 - 12/2/23 10:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,022 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Electronics Co., Ltd PSSD T7 |
| Test #79,394 - 2/12/24 11:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,022 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN760 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | EDILOCA EN7601TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Ediloca EN760 SSD 1TB PCIe Gen4x4 NVMe M.2 2280 |