To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #131,857 - 2/25/26 1:50 am | |
|---|---|
| Score: | 10,801 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC BlueSA510M.22280250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue SA510 Sata M.2 SSD on Pi 4 using Argon ONE USB Bridge |
| Test #81,599 - 3/15/24 4:44 am | |
|---|---|
| Score: | 10,801 |
| User: | jd |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #127,030 - 9/20/25 3:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,800 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #133,346 - 5/4/26 9:41 am | |
|---|---|
| Score: | 10,799 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | M.2 SSD |
| Test #130,728 - 1/20/26 4:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,792 |
| User: | meikie |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4 |
| Test #69,795 - 4/30/23 3:49 am | |
|---|---|
| Score: | 10,792 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | |
| Class: | USB Flash |
| Note: | perf test 5 |
| Test #76,295 - 12/21/23 10:23 am | |
|---|---|
| Score: | 10,791 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung 960 EVO USB Adapter |
| Test #71,448 - 7/11/23 9:44 am | |
|---|---|
| Score: | 10,788 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | eMMC |
| Test #87,262 - 5/10/24 3:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,787 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #75,985 - 12/17/23 4:43 am | |
|---|---|
| Score: | 10,786 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston eMMC (Y2912) |
| Board: | ODROID N2Plus |
| Device: | Kingston Y2912 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | emmc |
| Test #67,690 - 2/27/23 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,786 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Crucial CT1000BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #125,768 - 8/13/25 10:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,786 |
| User: | goofy |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3V01) |
| Board: | Orange Pi 5 Max |
| Device: | Foresee A3V01 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | eMMC2576 |
| Test #132,216 - 3/9/26 7:17 am | |
|---|---|
| Score: | 10,780 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingston A400 ssd |
| Test #130,051 - 12/31/25 8:04 am | |
|---|---|
| Score: | 10,778 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Western Digital SN520 - Pigeon RB400 |
| Test #74,868 - 11/22/23 12:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,777 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec 512GB NVMe on Orange Pi 3B |
| Test #24,770 - 5/18/20 11:45 am | |
|---|---|
| Score: | 10,777 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | overclocked to 2147 with StarTech USB adapter |
| Test #88,718 - 6/5/24 1:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,777 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #77,285 - 1/10/24 5:29 am | |
|---|---|
| Score: | 10,773 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS512GMTS430S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | 2 |
| Test #130,083 - 1/1/26 6:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,772 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SSDG5BICS4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | new cable 1tb ssd pi5 |
| Test #103,191 - 2/6/25 6:55 am | |
|---|---|
| Score: | 10,764 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 GS |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600GS |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair MP600 GS - Raspi 5 B |