To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #79,761 - 2/17/24 7:09 am | |
|---|---|
| Score: | 10,762 |
| User: | SSD_17feb2024 |
| Brand: | AData SP580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SP580 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #92,259 - 8/4/24 1:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,756 |
| User: | JCK |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi4 with samsung t5 |
| Test #98,375 - 11/18/24 9:44 am | |
|---|---|
| Score: | 10,756 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC Green2.5240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rasp_without_extend |
| Test #81,671 - 3/16/24 3:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,754 |
| User: | cheesebread |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 960G Pi5 Startech |
| Test #83,650 - 4/3/24 6:58 am | |
|---|---|
| Score: | 10,752 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8480G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #129,930 - 12/26/25 2:16 am | |
|---|---|
| Score: | 10,748 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #133,030 - 4/19/26 9:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,747 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PM991NVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,709 - 5/15/24 5:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,745 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #76,598 - 12/27/23 4:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,744 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi-5 w Kingston SA400 |
| Test #79,861 - 2/19/24 2:23 am | |
|---|---|
| Score: | 10,742 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #81,200 - 3/7/24 3:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,741 |
| User: | mischung |
| Brand: | Transcend ESD200 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS120GESD240C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Transcend SSD on Pi 5 over USB3 |
| Test #70,510 - 5/28/23 6:33 am | |
|---|---|
| Score: | 10,740 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | ODROID N2Plus |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Samsung eMMC 32GB |
| Test #47,182 - 6/28/21 4:25 am | |
|---|---|
| Score: | 10,740 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Samsung SSD870EVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #81,670 - 3/16/24 3:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,739 |
| User: | cheesebread |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 960G Pi 5 StarTech |
| Test #95,625 - 10/3/24 7:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,738 |
| User: | Cadstar |
| Brand: | Timetec M.2 SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Timetec 35TTM8SSATA-256G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 4B v1.2 4GB Orinco USB SATA3 Timetec 256GB M.2 SSD |
| Test #88,651 - 6/5/24 3:23 am | |
|---|---|
| Score: | 10,731 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #127,933 - 10/18/25 8:29 am | |
|---|---|
| Score: | 10,731 |
| User: | hwissing |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3Plus-480 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec Z3 (older shape) 480 GB on Pi4 4GB after Rpi Update to 6.12 |
| Test #90,166 - 6/29/24 4:03 am | |
|---|---|
| Score: | 10,730 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN206 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | EDILOCA EN206512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #96,165 - 10/13/24 8:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,729 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial X8 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial MicronX8SSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | crucial x8 500gb on pi 4b using usb c to a |
| Test #130,344 - 1/10/26 4:50 am | |
|---|---|
| Score: | 10,725 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Apacer AS2280P4 NVME SSD on Pi 4 using Argon One NVME case (OC to 2000MHz) |