To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #90,066 - 6/27/24 5:38 am | |
|---|---|
| Score: | 58,271 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Pro |
| Test #129,599 - 12/16/25 8:45 am | |
|---|---|
| Score: | 58,268 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 990 EVO Plus |
| Test #103,334 - 2/7/25 4:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,264 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia BG6512GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #89,395 - 6/14/24 11:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,260 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | cruical p3 m.2 on Raspberry Pi5 |
| Test #94,711 - 9/16/24 1:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,257 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Core Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600COREMINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial T600 |
| Test #99,699 - 12/11/24 8:17 am | |
|---|---|
| Score: | 58,256 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 |
| Test #93,003 - 8/16/24 12:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,251 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,530 - 2/15/26 3:46 am | |
|---|---|
| Score: | 58,247 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #96,864 - 10/26/24 1:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,245 |
| User: | antonello |
| Brand: | Crucial P310 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P310SSD2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P310 gen3 |
| Test #86,458 - 5/1/24 1:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,239 |
| User: | baggybawz |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme pimoroni hat |
| Test #81,912 - 3/19/24 4:59 am | |
|---|---|
| Score: | 58,231 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEK1J032GA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #88,085 - 5/29/24 4:34 am | |
|---|---|
| Score: | 58,229 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770M1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Gen3 |
| Test #101,171 - 1/4/25 2:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,228 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD |
| Test #132,147 - 3/6/26 4:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,210 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #83,333 - 3/31/24 4:52 am | |
|---|---|
| Score: | 58,210 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | curical p3 plus |
| Test #104,759 - 3/5/25 11:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,208 |
| User: | BlueLantern |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Evo, Pi 5 8 GB |
| Test #88,466 - 6/3/24 1:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,207 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #125,987 - 8/23/25 10:58 am | |
|---|---|
| Score: | 58,204 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV3S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme kingston |
| Test #85,530 - 4/21/24 10:57 am | |
|---|---|
| Score: | 58,202 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 500GB Pimoroni PCIe Base |
| Test #100,236 - 12/20/24 2:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,198 |
| User: | Lego |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rpi 5 8GB w SSD 980 Pro |