To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #17,097 - 4/12/20 4:45 am | |
|---|---|
| Score: | 9,515 |
| User: | pittbuff |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT960BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Crucial BX500 on RPI4 - PlexMediaServer + Pihole - RPI overclock to 1750MHz |
| Test #93,226 - 8/21/24 3:47 am | |
|---|---|
| Score: | 9,511 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #19,689 - 4/21/20 7:11 am | |
|---|---|
| Score: | 9,510 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 240 GB |
| Test #123,800 - 6/24/25 2:00 am | |
|---|---|
| Score: | 9,507 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 500GB on Pi 4 using ASMedia SATA to USB adapter |
| Test #6,554 - 1/8/20 5:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,507 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVOmSATA120GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #11,693 - 3/7/20 4:36 am | |
|---|---|
| Score: | 9,503 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA2000M8500 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A2000 on IC-1817M original cable |
| Test #98,023 - 11/13/24 8:52 am | |
|---|---|
| Score: | 9,501 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Transcend TS240GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | my storage |
| Test #20,429 - 4/25/20 1:56 am | |
|---|---|
| Score: | 9,501 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PI 4 cpu clock=2Ghz ICE tower cooler , SATA USB3 , Kingston ssdnow300 |
| Test #24,415 - 5/15/20 7:24 am | |
|---|---|
| Score: | 9,500 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #90,009 - 6/26/24 5:11 am | |
|---|---|
| Score: | 9,500 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kioxia EXCERIASATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kioxia_sata |
| Test #79,650 - 2/15/24 8:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,500 |
| User: | MrN |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi4, USB3 m.2 adaptor Western Digital sn530 |
| Test #51,386 - 10/17/21 12:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,500 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | asd |
| Test #81,704 - 3/17/24 4:06 am | |
|---|---|
| Score: | 9,499 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,565 - 6/7/20 3:01 am | |
|---|---|
| Score: | 9,499 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #25,080 - 5/21/20 8:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,498 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS250G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #53,531 - 12/5/21 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 9,498 |
| User: | DieMitchell |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung 980 500gb with cm389 ugreen nvme/sata adapter on raspberry pi 4 4gb overclocked to 2ghz |
| Test #27,988 - 6/25/20 10:46 am | |
|---|---|
| Score: | 9,497 |
| User: | paulwratt |
| Brand: | Western Digital Scorpio 2.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WD10JMVW-11AJGS4 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Elements 25A2 1Tb USB3 on RPi4 |
| Test #45,954 - 5/22/21 9:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,496 |
| User: | tttemppu |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue SATA M.2 SSD 250GB with Orico case |
| Test #131,900 - 2/26/26 3:32 am | |
|---|---|
| Score: | 9,496 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 5 using UGREEN SATA III to USB cable adapter |
| Test #103,638 - 2/13/25 11:22 am | |
|---|---|
| Score: | 9,495 |
| User: | LGU |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU650 on Pi 4 using ASMedia Technology Inc. ASM1153 AXAGON SATA to USB adapter |