To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #84,064 - 4/6/24 4:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 56,689 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SKC3000S1024G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #114,294 - 5/6/25 6:40 am | |
|---|---|
| Score: | 56,687 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDPCSN740SDDPMQD-512G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PI5_NVME_Base |
| Test #103,333 - 2/7/25 4:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 56,686 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia BG6512GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #93,599 - 8/28/24 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 56,681 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770M1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD BLACK SN770M (1TB) on Pi5 PCIE3 |
| Test #88,416 - 6/2/24 6:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 56,677 |
| User: | Pi5-ToanNQ |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 990 Pro on Pi5-ToanNQ using Pimoroni |
| Test #92,546 - 8/9/24 3:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 56,676 |
| User: | R3 |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SKC3000S512G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston KC3000 |
| Test #99,599 - 12/9/24 1:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 56,673 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix Gold P31 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix SHGP31-2000GM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #96,643 - 10/22/24 11:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 56,673 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP FX700 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | HP SSDFX7002TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #99,160 - 12/2/24 8:15 am | |
|---|---|
| Score: | 56,673 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #100,153 - 12/19/24 5:35 am | |
|---|---|
| Score: | 56,666 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #102,180 - 1/20/25 4:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 56,665 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,142 - 9/7/24 11:58 am | |
|---|---|
| Score: | 56,661 |
| User: | KZ |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Max |
| Device: | Team TM8FP6256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi5Max |
| Test #127,114 - 9/24/25 3:22 am | |
|---|---|
| Score: | 56,660 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS100T2B0C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 5 test |
| Test #98,028 - 11/13/24 9:58 am | |
|---|---|
| Score: | 56,655 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | test |
| Test #132,987 - 4/18/26 6:21 am | |
|---|---|
| Score: | 56,655 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi3000 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Verbatim Vi3000SSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Verbatim Vi3000 256GB |
| Test #92,246 - 8/4/24 7:07 am | |
|---|---|
| Score: | 56,654 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM256GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPI5_52PiHAT+ |
| Test #106,547 - 4/18/25 12:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 56,644 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDPCSN740SDDPTQD-1T00-1002 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Random 1TB SSD |
| Test #98,362 - 11/18/24 5:29 am | |
|---|---|
| Score: | 56,642 |
| User: | IvanS |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi 5,4GB. Samsung 970 EVO Plus,512GB. Argon ONE V3 M.2 NVME PCIe Case. |
| Test #89,102 - 6/11/24 11:12 am | |
|---|---|
| Score: | 56,641 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT250P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P2 250GB RP5 8GB |
| Test #90,070 - 6/27/24 6:27 am | |
|---|---|
| Score: | 56,638 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 5 SSD Gen3 |