To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #13,877 - 3/27/20 8:53 am | |
|---|---|
| Score: | 7,939 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD200 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS120GESD240C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #40,507 - 2/15/21 10:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,938 |
| User: | Sproessling |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 512GB on Pi4 2GB |
| Test #28,403 - 7/1/20 9:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,938 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #79,447 - 2/13/24 8:38 am | |
|---|---|
| Score: | 7,938 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDXPS480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Extreme PRO 480GB on Pi 4 with UGREEN SATA to USB 3.1 Adapter |
| Test #87,724 - 5/16/24 4:13 am | |
|---|---|
| Score: | 7,938 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #52,731 - 11/18/21 8:41 am | |
|---|---|
| Score: | 7,938 |
| User: | rz20201010 |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus 1TB via JMicron Case on RasPi 4B (Rev 1.4) 4GB |
| Test #44,999 - 5/7/21 9:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,938 |
| User: | alex |
| Brand: | AData SP550 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SP550 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd on pi4. storage on cached lvm |
| Test #43,075 - 3/31/21 12:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,938 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 EVO 256GB SSD on Pi 4 using UGREEN USB 3.0 Powered Enclosure with UAS |
| Test #51,865 - 10/30/21 9:14 am | |
|---|---|
| Score: | 7,937 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #24,829 - 5/19/20 3:05 am | |
|---|---|
| Score: | 7,937 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial M4-CT128M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | startech |
| Test #40,691 - 2/19/21 8:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,937 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ICY BOX M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ICY BOX IB-1816M-C31 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WD BLUE SN550 on Pi 4 Using Icy Box enclosure |
| Test #65,634 - 1/7/23 10:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,937 |
| User: | theamigauser |
| Brand: | Samsung T3 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T3 on PI4@2GHz |
| Test #66,859 - 2/4/23 2:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,937 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 500GB over USB3 |
| Test #60,633 - 6/23/22 1:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,937 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsug 970 Evo Plus |
| Test #57,224 - 2/22/22 4:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,937 |
| User: | adian009 |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | UGreen SATA II USB 3.0 with Kingston 256G SSD |
| Test #7,993 - 2/2/20 7:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,937 |
| User: | leo and jim |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | fourth attempt |
| Test #9,783 - 2/20/20 5:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,937 |
| User: | smartcurt |
| Brand: | Samsung 850 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 850 EVO msata Series SSD 250GB |
| Test #4,100 - 11/23/19 8:45 am | |
|---|---|
| Score: | 7,937 |
| User: | butterfry |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | External SSD Samsung 830 |
| Test #6,373 - 1/5/20 10:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,936 |
| User: | Forteana137 |
| Brand: | Sabrent M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Sabrent SABRENTExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent Rocket NVMe PCIe M.2 2280 SSD on Pi 4 using Icy Box (JMicron) USB 3.0 to NVMe adapter |
| Test #28,373 - 6/30/20 11:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,936 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500gb |