To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #41,934 - 3/13/21 5:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,567 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | a |
| Test #44,122 - 4/19/21 3:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,567 |
| User: | UrC |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung evo |
| Test #57,735 - 3/10/22 6:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,566 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | 860 EVO M.2 SSD 250GB on Pi 4 using EC-SNVE Sabrent USB-C to USB-A adapter |
| Test #58,506 - 3/31/22 7:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,566 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD 250G Blue SATA SSD on Argon One M.2 |
| Test #65,680 - 1/8/23 12:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,566 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Integral P5 240GB SSD using SATA to USB 3 adaptor |
| Test #66,265 - 1/19/23 8:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,566 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | TCSUNBOW X3 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | TCSUNBOW X3240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #66,253 - 1/19/23 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,565 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #72,902 - 9/7/23 8:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,565 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SunEast SE900 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SunEast SE900NVG31024G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #74,352 - 11/17/23 9:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,565 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD on Pi 4 |
| Test #44,703 - 5/1/21 4:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,565 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Lexar 128GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Lexar NS100 128Gb on RPI4 8Gb Ubuntu 21.04 (overclock - ORICO USB 3.1 Enclosure |
| Test #46,453 - 6/6/21 8:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,565 |
| User: | wilfm |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue M.2 RPi4 o/c 2000 |
| Test #24,945 - 5/20/20 10:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,565 |
| User: | Gry |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec Z3-256 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec 256GB Portable SSD |
| Test #27,017 - 6/13/20 6:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,565 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #28,319 - 6/29/20 9:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,564 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY 250GB SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB Adapter |
| Test #54,241 - 12/19/21 5:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,564 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | xxx |
| Test #91,759 - 7/27/24 2:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,564 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870QVO8TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #78,399 - 1/26/24 5:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,563 |
| User: | Spanky |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 850 500 GB SSD on Pi 5 using Vantec USB 3 SATA to USB adapter |
| Test #69,444 - 4/18/23 12:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,563 |
| User: | QSnexus |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 500GB on a Gigimundo GM25C3 USB C 3.1 Gen 2 to SATA III 6Gbps External Enclosure for 2.5 inch 9.5mm 7mm SSD HDD, Supports UASP (Yellow) connected to a Raspberry Pi 4b 2GB RAM on the built in USB 3.0 port. |
| Test #69,784 - 4/30/23 12:41 am | |
|---|---|
| Score: | 7,563 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 480GB A400 on Pi 4 using USB Adapter |
| Test #59,098 - 4/22/22 10:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,563 |
| User: | timberhill |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SATA III SSD using UGREEN USB 3.0 to Sata Adapter |