To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #41,007 - 2/24/21 9:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,323 |
| User: | Lou |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KINGSTON SA400S37120G on Pi 4 using InotecK 2.5 HDD External Enclosure |
| Test #21,093 - 4/27/20 10:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,322 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 4Gb using startTech SATA to USB adapter |
| Test #64,789 - 12/5/22 6:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,322 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Micron 2450 256GB via ASM2360 NVMe to USB on Pi 4B |
| Test #70,139 - 5/13/23 6:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,322 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | PNY CS9002TBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #10,024 - 2/22/20 8:07 am | |
|---|---|
| Score: | 7,322 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY |
| Test #67,770 - 3/2/23 12:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix eMMC (HAG4a) |
| Board: | ASUS Tinker Board S |
| Device: | SKHynix HAG4a |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #64,124 - 11/11/22 6:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,321 |
| User: | Ice |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 246 gb with clean Rasbian OS no background apps testing on 3.0 port with startech 3.0 cable |
| Test #60,560 - 6/20/22 10:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | + |
| Test #44,916 - 5/5/21 7:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00Y |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | USB3.0m.2 |
| Test #54,223 - 12/18/21 5:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #41,195 - 2/28/21 2:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO |
| Test #4,791 - 12/6/19 12:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,320 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #94,418 - 9/12/24 2:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,320 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | startech enclosure 3.1 usb to pi4 |
| Test #88,086 - 5/29/24 4:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,319 |
| User: | friedlik |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung SSD T5 |
| Test #64,328 - 11/19/22 6:11 am | |
|---|---|
| Score: | 7,319 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 1100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Micron MTFDDAV256TBN-1AR15ABHA |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #66,138 - 1/17/23 2:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,319 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SD8TB8U256G1001 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk ssd Plus 240 on Pi 4 using ugreen usb adapter |
| Test #71,894 - 7/29/23 11:28 am | |
|---|---|
| Score: | 7,319 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (CJTD4) |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung CJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #53,613 - 12/7/21 12:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,318 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CL100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Goodram SSDPR-CL100-480 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Goodram SL100 |
| Test #17,955 - 4/14/20 6:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,318 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team L3 Evo Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Team T253LE240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Teamgroup L3 Evo SSD 256Gb on Pi4 using SupTronics X822 V1.0 2.5 SATA HDD Shield |
| Test #14,011 - 3/28/20 9:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,318 |
| User: | Suty_A |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120M500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial M500 120GB on Pi4 using Samsung Electronics Co., Ltd Handheld (supplied Free with a SSD) |