To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #105,845 - 3/30/25 12:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,247 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO |
| Test #128,101 - 10/23/25 8:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,241 |
| User: | GamingTux |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 512GB Raspberry NVme on Pi 5 16GB |
| Test #120,538 - 5/24/25 9:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,235 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK Hynix |
| Test #89,541 - 6/17/24 3:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,228 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FN960 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FN960512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | fikwot |
| Test #129,948 - 12/27/25 4:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,221 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SNV3S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,036 - 1/29/26 1:57 am | |
|---|---|
| Score: | 55,221 |
| User: | LessPlum3393 |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK Hynix BC711 on Raspberry Pi 5 using Pimoroni NVMe Base |
| Test #125,951 - 8/22/25 1:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,212 |
| User: | MPR |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar SSDNM6202TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | MPR |
| Test #133,594 - 5/15/26 8:58 am | |
|---|---|
| Score: | 55,211 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 500 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #90,422 - 7/3/24 2:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,202 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | raspi |
| Test #124,501 - 7/9/25 7:51 am | |
|---|---|
| Score: | 55,196 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC711HFM128GD3JX013N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #97,906 - 11/11/24 8:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,195 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia 256GB M.2 PCI-e NVME SSD |
| Test #91,846 - 7/28/24 2:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,187 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7702TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital Black |
| Test #96,068 - 10/12/24 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 55,184 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNVS500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV1 SNVS/500G SSD on RPi 5 using Waveshare PCIe/M2 (Rev D) |
| Test #105,546 - 3/22/25 12:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,184 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | jk |
| Test #90,292 - 7/1/24 5:27 am | |
|---|---|
| Score: | 55,182 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingston 250GB |
| Test #88,894 - 6/8/24 4:16 am | |
|---|---|
| Score: | 55,177 |
| User: | savas |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | savas |
| Test #93,847 - 9/1/24 5:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,176 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SABRENTExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #102,296 - 1/23/25 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 55,174 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #124,212 - 7/2/25 12:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,172 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7702TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD-Black NVME on HAT+ |
| Test #131,129 - 1/31/26 11:35 am | |
|---|---|
| Score: | 55,171 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPlus500GBA3N |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | aa |