To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #73,590 - 10/8/23 9:28 am | |
|---|---|
| Score: | 7,148 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 850 EVO SATA on ASM1153E adapter on RPi4 |
| Test #14,371 - 3/31/20 12:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,148 |
| User: | compnovo70 |
| Brand: | Mushkin Source 2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Mushkin MKNSSDS2240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Mushkin SOURCE 2 240GB, 2Ghz overclock on Raspbian Buster |
| Test #41,314 - 3/2/21 7:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,148 |
| User: | Lou |
| Brand: | Plextor PX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Plextor PX-128M3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,307 - 8/30/22 2:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,147 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | T7 |
| Test #73,614 - 10/9/23 5:07 am | |
|---|---|
| Score: | 7,146 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #65,031 - 12/17/22 7:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,146 |
| User: | int120-11 |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso High SataIII 120 |
| Test #43,112 - 3/31/21 6:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,146 |
| User: | Gbroes |
| Brand: | Goodram CX400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX400-256 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | GOODRAM SSDPR-CX 400-256 |
| Test #43,776 - 4/12/21 9:55 am | |
|---|---|
| Score: | 7,146 |
| User: | Casper |
| Brand: | Seagate Expansion (Adapter) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate ExpansionDesk |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Portable 500GB SSD on Pi 4 using USB 3 |
| Test #86,564 - 5/3/24 4:32 am | |
|---|---|
| Score: | 7,146 |
| User: | tes |
| Brand: | Buffalo PST Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Buffalo SSD-PSTU3A |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | test |
| Test #40,689 - 2/19/21 5:37 am | |
|---|---|
| Score: | 7,146 |
| User: | zachsz |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SV300S37A240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | m |
| Test #40,681 - 2/19/21 1:55 am | |
|---|---|
| Score: | 7,145 |
| User: | un-one |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung EVO 970plus on ICY BOX on pi4 |
| Test #41,560 - 3/7/21 6:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,145 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT275MX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial 245GB Startch SATA to USB on R Pi 4B |
| Test #53,112 - 11/26/21 8:07 am | |
|---|---|
| Score: | 7,145 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V200 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SS200S330G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Test |
| Test #48,387 - 7/29/21 6:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,145 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SamsungSSD |
| Test #44,164 - 4/20/21 4:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,144 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SUV500MS120G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | RPI4+BIS |
| Test #55,450 - 1/12/22 4:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,144 |
| User: | GRC |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial 120Gb pi4 2gb buster |
| Test #50,631 - 9/25/21 2:38 am | |
|---|---|
| Score: | 7,144 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | PI4B 8GB Argon One M.2 WD Green |
| Test #40,746 - 2/19/21 9:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,144 |
| User: | napy |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-120 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec Z3 Portable SSD |
| Test #12,708 - 3/16/20 12:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,144 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ VERTEX2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ60 |
| Test #96,461 - 10/19/24 10:59 am | |
|---|---|
| Score: | 7,144 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |