To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #45,210 - 5/11/21 1:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,101 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #44,222 - 4/22/21 6:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,100 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Backup+ |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate BACKUP+ |
| Class: | HDD (Portable) |
| Test #50,824 - 9/30/21 3:11 am | |
|---|---|
| Score: | 7,100 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A60G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,582 - 6/20/22 6:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,100 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CX400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX400-512 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #85,976 - 4/25/24 3:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,100 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Yucun R580 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Yucun SH00R120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #77,988 - 1/22/24 6:23 am | |
|---|---|
| Score: | 7,100 |
| User: | RP5 |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung-SSD-256 |
| Test #40,497 - 2/15/21 8:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,100 |
| User: | ega |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using ArgonOne M.2 |
| Test #51,855 - 10/30/21 4:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,099 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210 Adapter |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Realtek RTL9210NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | cm4io |
| Test #65,652 - 1/8/23 1:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,099 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SP A58 SSD 240 GB |
| Test #60,724 - 6/26/22 8:23 am | |
|---|---|
| Score: | 7,099 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 1 |
| Test #68,062 - 3/8/23 1:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,099 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kioxia EXCERIASATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #57,424 - 2/27/22 4:28 am | |
|---|---|
| Score: | 7,099 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston SA400M8 on Argon One m.2 |
| Test #3,516 - 11/3/19 9:05 am | |
|---|---|
| Score: | 7,099 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ASMedia Model 00SSD1 Product SSD |
| Test #54,967 - 1/1/22 10:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,098 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SUV500MS480G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #49,041 - 8/13/21 7:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,098 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM883 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung MZ7LH7T6HMLA-00005 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPi4 with USB-to-SATA adapter |
| Test #77,850 - 1/21/24 1:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,098 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | raspi4 |
| Test #67,556 - 2/23/23 7:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,098 |
| User: | ksx4system |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot Burst 120GB on Pi 4 using Unitek S1103A USB enclosure |
| Test #9,531 - 2/19/20 9:13 am | |
|---|---|
| Score: | 7,097 |
| User: | pi |
| Brand: | Crucial MX300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT275MX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial |
| Test #9,522 - 2/19/20 8:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,096 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #64,865 - 12/9/22 12:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,096 |
| User: | garettmd |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Inland Professional SSD using StarTech SATA to USD adapter |