To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #56,210 - 2/2/22 7:02 am | |
|---|---|
| Score: | 7,325 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD700 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS128GSSD720 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #68,731 - 3/26/23 5:30 am | |
|---|---|
| Score: | 7,325 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Firefly ROC-RK3328-CC |
| Device: | WDC WDS100T2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | renegade wd blue ssd |
| Test #65,317 - 12/29/22 1:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,325 |
| User: | paladin |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | FriendlyElec NanoPi R5S |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Nanopi R5S EMMC 4GB |
| Test #104,981 - 3/11/25 1:05 am | |
|---|---|
| Score: | 7,325 |
| User: | 100011 |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team TM8PS7256G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ayen8 |
| Test #64,514 - 11/26/22 6:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,325 |
| User: | fm348s |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PI4 OC PiHole |
| Test #59,474 - 5/6/22 1:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,325 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #71,762 - 7/24/23 3:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,324 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Silicon Power 512GB A55 M.2 SSD SATA III Internal |
| Test #73,390 - 9/29/23 2:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,324 |
| User: | Tman |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung 980 52Pi NVME adaptor |
| Test #49,569 - 8/27/21 9:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,324 |
| User: | kjm |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SAMSUNG SSD 830 Series |
| Test #51,083 - 10/8/21 1:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,323 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi4 Argon M.2 Intenso 128 GB |
| Test #58,459 - 3/30/22 1:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,323 |
| User: | Ozz |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | A400 M.2 240Go - Inotek 3.1 adapter |
| Test #63,219 - 10/5/22 4:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,323 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 535 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSC2BW240A4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,776 - 10/26/22 8:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,323 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDHII120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #70,169 - 5/15/23 12:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,323 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SP550 |
| Board: | Dell Wyse D Class |
| Device: | AData SP550 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Adata SP550 on Dell Wyse |
| Test #41,007 - 2/24/21 9:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,323 |
| User: | Lou |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KINGSTON SA400S37120G on Pi 4 using InotecK 2.5 HDD External Enclosure |
| Test #21,093 - 4/27/20 10:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,322 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 4Gb using startTech SATA to USB adapter |
| Test #64,789 - 12/5/22 6:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,322 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Micron 2450 256GB via ASM2360 NVMe to USB on Pi 4B |
| Test #70,139 - 5/13/23 6:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,322 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | PNY CS9002TBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #10,024 - 2/22/20 8:07 am | |
|---|---|
| Score: | 7,322 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY |
| Test #67,770 - 3/2/23 12:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix eMMC (HAG4a) |
| Board: | ASUS Tinker Board S |
| Device: | SKHynix HAG4a |
| Class: | MMC (Embedded) |