To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #66,055 - 1/15/23 11:23 am | |
|---|---|
| Score: | 7,296 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 850 EVO 250GB using USB to SATA |
| Test #58,848 - 4/13/22 12:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,296 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM RBU-SNS M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston RBUSNS8180S3128GI1 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ssd_01 |
| Test #59,139 - 4/23/22 4:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,296 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON M.2 OEM L Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | LITEON LCT-128M3S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | A |
| Test #71,413 - 7/9/23 1:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,295 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD 120GB on Pi 4 using Generic SATA to USB adapter (JMicron Technology JMS583Gen 2 to PCIe Gen3x2 Bridge) |
| Test #72,794 - 9/2/23 11:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,294 |
| User: | toasterstrudel |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #45,048 - 5/8/21 2:32 am | |
|---|---|
| Score: | 7,294 |
| User: | kaboomsplat |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Silicon Power A55 128GB RPi 4 8GB Argon ONE M2 SSD SATA Case TRIM Enabled |
| Test #45,705 - 5/17/21 2:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,294 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial SSD on Pi 4 UGREEN USB 3.0 |
| Test #54,999 - 1/2/22 2:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,293 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Backup+ |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate BACKUP+Mac |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Kingston SSD on Pi using a Seagate mac storage portable enclosure |
| Test #69,885 - 5/2/23 8:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,293 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 8GB, 1TB nvme via pcie |
| Test #56,434 - 2/6/22 2:55 am | |
|---|---|
| Score: | 7,292 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #52,847 - 11/20/21 2:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,292 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS120GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #45,226 - 5/12/21 7:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,074 - 5/31/22 11:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,291 |
| User: | deso |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY Elite 240GB Ext SSD on Pi 400 |
| Test #68,671 - 3/24/23 2:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,291 |
| User: | John Yauhen |
| Brand: | Team AX2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Team T2531TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | TEAMGROUP AX2 1TB 3D NAND TLC using SABRENT SATA to USB adapter |
| Test #76,970 - 1/4/24 2:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,291 |
| User: | Baki |
| Brand: | Western Digital Red SN700 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC RedSN700500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Red SN700 NVMe with UGreen NVMe Case RTL9210B Chip on USB 3.0 Port with usb-storage.quirks |
| Test #125,889 - 8/20/25 3:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #129,880 - 12/24/25 1:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi 4 samsung ssd |
| Test #81,211 - 3/8/24 4:41 am | |
|---|---|
| Score: | 7,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #40,992 - 2/24/21 5:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD on RPI4 Sabrent USB |
| Test #12,650 - 3/15/20 7:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,291 |
| User: | pi4g |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400S SSD |