To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #44,056 - 4/17/21 10:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,184 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | hgjkh |
| Test #4,541 - 12/2/19 9:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,184 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | VMware Virtualized Disk |
| Board: | VMware Virtual Platform |
| Device: | VMware Virtualdisk |
| Class: | Virtual |
| Note: | ubuntu on nas |
| Test #59,127 - 4/23/22 9:40 am | |
|---|---|
| Score: | 7,184 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | test |
| Test #62,536 - 9/8/22 5:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,184 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #62,647 - 9/11/22 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 7,183 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T3 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T3 USB external on Pi 4 |
| Test #28,066 - 6/26/20 8:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,183 |
| User: | Warren |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot Burst SSD using Startek SATA to USB adapter |
| Test #21,442 - 4/28/20 6:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,182 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron RealSSD C400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Micron MTFDDAK256MAM-1K1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #51,599 - 10/24/21 5:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,182 |
| User: | daz |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingstron A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB |
| Test #53,439 - 12/3/21 4:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,182 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial model: CT500MX500SSD1 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB 3.0 |
| Test #45,059 - 5/8/21 11:55 am | |
|---|---|
| Score: | 7,182 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Western Digital 500 M.2 Sata SSD |
| Test #1,015 - 7/27/19 12:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,182 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 |
| Test #63,263 - 10/7/22 4:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,181 |
| User: | webgate |
| Brand: | Gigabyte M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Gigabyte GP-GSM2NE3256GNTD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | webgate |
| Test #51,121 - 10/9/21 9:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,181 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Voyager GTX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Corsair VoyagerGTX |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Corsair Voyager GTX Series |
| Test #52,225 - 11/7/21 11:19 am | |
|---|---|
| Score: | 7,181 |
| User: | tz |
| Brand: | Seagate Expansion (Adapter) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate Expansion |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | test |
| Test #46,845 - 6/20/21 10:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,180 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #57,666 - 3/6/22 10:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,180 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate FireCuda 520 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate FireCuda520SSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Seagate Firecuda 520 2tb on UGREEN UGREEN M.2 NVMe |
| Test #9,668 - 2/20/20 3:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,180 |
| User: | BenYok |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 EVO 250GB |
| Test #22,986 - 5/4/20 3:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,180 |
| User: | SCL |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 2.5 SSD 120GB on PI 4 using StarTech USB3.0 to 2.5 SATA HDD/SSD Cable w/UASP |
| Test #28,138 - 6/27/20 7:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,180 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON Zeta Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | LITEON LCH-128V2S |
| Class: | SSD (2.5" SSD) |
| Note: | LITE-ON 128gb SSD on Pi 4 2Gb adapter Pibox SATA to USB |
| Test #11,828 - 3/8/20 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 7,180 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Test 1 |