To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #86,499 - 5/2/24 4:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,170 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 4 - EVO Samsung - Realtek9210 |
| Test #92,362 - 8/6/24 9:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,169 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD 480 GB on Pi 4 using UGREEN SATA to USB Adapter USB 3.0 Hard Drive Adapter UASP Sata |
| Test #42,774 - 3/26/21 6:56 am | |
|---|---|
| Score: | 7,169 |
| User: | fmsmt |
| Brand: | Micron RealSSD C400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Micron MTFDDAK128MAM-1J1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #41,206 - 2/28/21 8:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,169 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec Z3-512 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec Portable SSD (512GB) on Pi 4 via USB3 |
| Test #41,471 - 3/6/21 3:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,169 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Eluteng adapter |
| Test #65,057 - 12/19/22 6:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,169 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC BLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Black SN750 1TB on Pi 4 with Micro Connectors NVMe USB 3.2 adapter |
| Test #64,168 - 11/12/22 2:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,168 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #61,586 - 8/1/22 3:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,168 |
| User: | Gentoonix |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | DietPi NVMe Test, Default install, no HDparm changes |
| Test #66,800 - 2/2/23 8:53 am | |
|---|---|
| Score: | 7,168 |
| User: | LAS |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | A400 Pi4 8GB StarTech USB3.1 to 2.5 SATA |
| Test #56,773 - 2/13/22 1:14 am | |
|---|---|
| Score: | 7,168 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4B using Startech USB312SAT3CB SATA to USB adapter on raspbian 11.2 (aarch64) |
| Test #21,347 - 4/28/20 11:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,168 |
| User: | AChep |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SUV500MS120G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #72,567 - 8/28/23 5:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,168 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Rock 4C+ with SSD |
| Test #65,386 - 12/31/22 3:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,167 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | lepotato /w emmc 32gb |
| Test #81,089 - 3/6/24 1:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,167 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 Series |
| Test #24,209 - 5/13/20 6:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,167 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 Portable |
| Test #13,994 - 3/28/20 7:53 am | |
|---|---|
| Score: | 7,167 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 Pro on Pi using Ugreen Hard Drive Enclosure |
| Test #18,805 - 4/17/20 2:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,167 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD 256Gb on Raspi 4 |
| Test #41,003 - 2/24/21 6:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,166 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON M.2 OEM L Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | LITEON L8H-256V2G-HP |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | lition |
| Test #60,874 - 7/2/22 2:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,166 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 2TB on Pi 4 |
| Test #82,429 - 3/23/24 4:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,166 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD on Raspberry Pi 4 |